Başlamaktan Çekinmeyin

Başlamaktan Çekinmeyin

Her birimiz hayatımızla ilgili kararlar alırız ve planlar yaparız.Bazı konularda bu kararlarımızı ve planlarımızı hayata geçiremeyiz.
Nedenini size söyleyim ; o konunun üzerinde çok düşünürü
z.Bu da bazen harekete geçmemizi engeller.Peki ne yapalım düşünmeyelim mi ? Demek istediğim kesinlikle bu değil.Elbette düşüneceğiz ama demeye çalıştığım şey bunu abartmadan yapmak.Çünkü bazı şeyleri başlamadan bilemeyiz.Bazı şeyler ise planladığı gibi gitmez.
Hepimizin kafasında soru işaretleri vardır.Hepimizin aldığı kararlardan tereddütte olduğu veya yaptığı planlardan endişe duyduğu zamanlar olmuştur. Durumu şöyle bir söz üzerinden konuşmaya devam edelim :

Hayatınızda hata yapmamış,denemekten korkmuş,sınırlarınızı zorlamamış ya da sabrınızı sınamamış iseniz,yaşadığınız hayat size ait değildir.

Burada da söylenildiği gibi deneyin ve hata yapmaktan korkmayın.Çünkü bir şeylerin olması için başlamak gerekir.
Bazılarımız ise şöyle düşünebilir:
“Şu ana kadar hiçbir şey başaramadım.Neden şimdi deneyeyim ki ? ” Hayatta hiçbir şey başaramamış olabilirsiniz bundan daha doğal bir şey olamaz ama bu demek değildir ki bundan sonra da başaramayacaksınız.
Yenilgiyi kabul etmeyin.Nasıl , zaten kirleneceğiz banyo yapmaya ne gerek var ? demiyoruz.Çünkü bu çok mantıksız olur.O yüzden mantıklı hareket edip bu sefer olacak demeliyiz ve başlamalıyız.
Her şey bir anda olmaz.İyi , güzel başladık peki ya sonrası ne olacak ? diyenleri duyar gibiyim.Sonrasında ise çalışacağız.(büyük supriz değil mi ? ) Maalesef çalışmadan hiçbir şey olmuyor.Hayat dediğimiz şey de rahat bölgemizin dışında başlıyor zaten.Bir şeyler başarmış olmak istiyorsak rahat bölgemizden çıkmalıyız ve çalışmalıyı
z.Bu yorucu olabilir ama günün sonunda neler kazandığınızı düşününce o yorgunluk yerini mutluluga bırakıyor.
Kendi hayatımdan tecrübe ettiğim çevremden gözlemlediğim kadarıyla size bunları söyleyebilirim. Bunları anlatmaya çalıştım çünkü akıllı insanlar kendi aklını zeki insanlar ise başkalarının aklını da kullanır. Belki burada yazılanlar bazılarınızın düşüncelerini etkiler.Eğer öyle olursa ne mutludur ki bana bu yazıyı yazmışım. Sizden benim için ufak sizin için büyük bir ricam bu yazımı okuduktan sonra aklınızda planladığınız şeylere bir an önce başlayı
n.Başlatmaktan çekinmeyin.
Yazımı Steve Jobs’ın şu sözüyle bitirmek istiyorum :

Küçük başlayın,büyük düşünün.


Paylaş :

Full Stack Developer · Yazılım Tutkunu · Fikir, kod ve teknoloji Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Yorumlar (3)

 • Bundan iki gün önce okulu bitirdikten sonra zekamı kullanıp,peder beyin işine konmayı düşünüyordum.Bu arda ben iç mimarlık okuyorum peder bey müttehait..Bir anda gece ne oldu ise dedimki kendi işini kendin yap.Bir yerde çalış önce bir kendini geliştir.Sonra devam et çalışmaya pederden destek al ofis aç işini yap.Daha mantıklı geldi.İki gün önce zekamı kullanmamın sebebi ise?Bugüne kadar elim hiç sıcak sudan soğuk suya sokulmadı malesef.Bir kere bir yaz lise 1. sınıfta kaldım diye bir bilgisayarcıya verildim.Ordada dükkan kapatılıyordu.Başka dükkanları vardı.Sahipleri ikinci dükkana geçtiler.Ben ise kapatılıcak dükkanda keyif yaptım :(..Yokluk nedir görmedim açıkcası.1.sınıfı özelde 2-3-4-5 i devlette 6-7-8. sınıfı ise özelde okudum liseyi devlette şidi ise özeldeyim ama yetenek ile giridim.Aklımda yüksek lisans yoktu.Yüksek yapmaya bile karar verdim.

 • Böyle bir anlayışta bazen işimize yardımcı olabilir. Çünkü asıl hedefimize ulaşmak için önce , kısa sürede ulaşılabilecek hedefler koyarak asıl hedefimize yakınlaşmış oluruz.


 • Bu yazı hakkındaki görüşünü benimle paylaşmaya ne dersin ?


  Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

  Yorum yap butonuna
   bastıktan sonra yorumunuz gönderilecektir. Yorumunuz incelenip onaylandıktan sonra diğer ziyaretçilerimiz tarafından da görünecektir. Lütfen, yorum yaparken saygı çerçevesinde ve hakaret etmeden yorum yapmaya özen gösteriniz.

  Bu yorumu göndererek bu uyarıları okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.