Başarısızlıkların En Büyük 4 Nedeni

Başarısızlıkların En Büyük 4 Nedeni

Hepimiz hayatımızda bir işe girişmiş ve bunların bazılarında başarılı olamamışızdır. Bu doğal bir şeydir. Zaten , başarılarla dolu olan insanların hayatlarına bakıldığından onların bile başarısızlıkları olmuştur. Bununla ilgili dünyaca ünlü gelmiş geçmiş en iyi basketbol oyuncusu Michael Jordan’ın çok güzel bir sözü vardır :

Kariyerimde 9000’in üstünde şut kaçırdım, aşağı yukarı 300 maçta yenildim, 26 defa maç kazandıracak şut için bana güvenildi ve kaçırdım. Kariyerimde tekrar, tekrar ve tekrar başarısız oldum ve bu yüzden başardım.

Bu söz, neredeyse yazımı özetler niteliktedir ama ben başarısızlığı 4 maddede incelemeye çalıştım.Hadi gelin bu maddelere teker teker bakalım.

1-Olumsuz Düşünce Yapısı
 
pozitif olun


Konunun başında bahsettiğim gibi hepimiz başarısız olmuşuzdur. Bu , doğaldır. Bazı başarısızlıklarımız bizim düşüncelerimizi derin bir şekilde etkileyebiliyor. Maalesef ki hayal kırıklığına uğradıkça insanlar inancını yitiriyor ve başka bir işe başlarken bile artık bir ön yargıyla yaklaşıyor ve olumsuz bir düşünce ile hareket ediyorlar. Oysa bu , çok doğru bir hareket değildir. Elbette hatalarımızdan ve başarısızlıklarımızdan ders almalıyız ama aldığımız bu dersler kesinlikle zihnimizi olumsuz düşüncelere boğmamalıdır.
Kelimelerin gücüne inanın. Kelimeler , zihnimize çok fazla etki ederler. Bu yüzden bir işe koyulduğumuzda olumsuz düşüncelerle değil de bunlar yerine “Bu sefer yapacağım.” , “Neden bu sefer de olmasın ki ? ” , “Ben yapamamam için bir neden görmüyorum.” ifadeleriyle başlamanız daha doğru olacaktır. Zihnimize ne söylersek söyleyelim bizi o yönde etkileyecektir. Zihnimize , ne kadar fazla olumlu kelime fısıldarsak o kadar çok faydasını görürüz. Çünkü , başarılı olacağınızı ya da başarısız olacağınız konusunda hangisine inanırsanız inanın haklı çıkarsınız. O yüzden size tavsiyem olumlu düşüncelerle işe koyulun ve başarılı olacağınıza inanın.

2-Denememek

 

denemezsen asla öğrenemezsin


 Bu maddeyi aslında daha önceden başlamaktan çekinmeyin isimli yazımda anlattım. Okumak istemeyenler için kısaca bahsetmek istiyorum. Daha önceden yaşamış olduğunuz olumsuz deneyimlerden dolayı -bu defalarca dahi olmuş olsa- sizi başlamaktan alıkoymasın. Çünkü ben başarmamanız için bir neden görmüyorum , siz de görmeyin ve başlayın. Hem de hemen şimdi başlayın. Zaten şöyle düşündüğünüzde , denediğiniz zaman bir şey kaybetmezsiniz ; aksine çok fazla kazanırsınız. Bunu şöyle bir örnekle anlatayım ; bir madeni parayı 5 kere fırlattığınızı düşünün ve ilk 4 fırlatışınızda tura geldi diyelim ; 5. fırlatışımızda yazı gelmeyeceğinin garantisini kimse veremez.O yüzden parayı tekrar atmamız gerekir. Bu yüzden bir kere daha deneyin çünkü , denemediğiniz zaman eylemde bulunmadığınız için direkt olarak başarısız olursunuz. Nedeni ise çok basit , istediğinizi elde etmek için bile denemediniz.

3-Bahaneler Üretmek
bahane üretmeyi bırakın artık

 Deyim yerindeyse , başarının kitabını yazmış diye nitelendirdiğimiz adamların hayatlarına bir göz attığımızda gördüğümüz manzara tam olarak şöyledir :
Hayatı başarıyla dolu insanlar , tıpkı diğer insanlar gibi onlarla aynı bahaneleri öne sürebilecekken bunun yerine onlar gibi bahaneler üretmemişlerdir. Peki neden bahane üretiriz ?
Genellikle , bahaneleri bir işi yapmadığımız zaman vicdanımızı rahatlatmak için söyleriz. Çünkü onlar bahane  üretmek yerine , çözüm ürettiler, olumlu düşündüler , denediler ve sonunda da başarıyı elde ettiler. Sizden kendiniz için bir şey yapmanızı isteyeceğim , lütfen bahaneler üretmeyi bir kenara bırakın ve hemen harekete geçin.

4-Sabit Düşünce Tarzı
sabit düşünceli olmayın
 


  Hepimizin çoğu konu hakkında sabit bir fikri vardır. Bu da tıpkı diğer duygular gibi doğaldır. Ama sabit düşünce tarzımızı biraz esnetip olaya farklı yaklaşmamız gereken konular da vardır. Bu yüzden her konu hakkında bir fikrimiz olmalıdır ama bu fikirlerimizi de yeni düşüncelere açık bir şekilde edinmemiz gerekir. Sabit bir düşünce tarzıyla değil de olayların cereyan edişine göre farklı şekillerde bakın.Bu , bize özellikle problemleri çözmede çok yardımcı olacaktır. Çünkü bir problemi çözmek için her zamanki düşünce tarzımızla değil de biraz farklı bir düşünce tarzıyla yaklaşmamız gerekebilir. Bundan dolayı , olaylara farklı pencerelerden bakmayı deneyin. Bu çok zor değildir.Farklı bakış açıları kazanmak için ise size tavsiyem çokça okuyun ve araştırma yapın. Farklı görüşten insanlarla tartışın ve sonunda göreceksiniz ki bir konuyu birden fazla şekilde yorumlamak mümkündür.
Basit bir fikri bile , değişik bir bakış açısıyla çok daha göz alıcı ve yeni bir şey haline getirebiliriz. Bu yüzden herkesin gördüğü gibi değil de , olaylara farklı açıdan bakarak yeni bir şey ortaya koyabilirsiniz. Yeni bir şey ortaya koyduğunuzda ise başarılı olma ihtimaliniz artar. Çünkü artık onlardan bir farkınız vardır ve insanlar bu farkı görmek için onlara gitmek yerine size geleceklerdir.

Başarısızlıkların nedenini 4 maddede , gücümün yettiğince anlattım. Tüm bunları özetleyecek olursak , bahanelerden kurtulun ve hemen şimdi başlayın. Çünkü istediğinizi elde etmek için çabalamazsanız asla elde edemezsiniz. Sonraki yazılarımda görüşmek üzere…


Paylaş :

Full Stack Developer · Yazılım Tutkunu · Fikir, kod ve teknoloji Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Yorumlar (4)


 • Bu yazı hakkındaki görüşünü benimle paylaşmaya ne dersin ?


  Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

  Yorum yap butonuna
   bastıktan sonra yorumunuz gönderilecektir. Yorumunuz incelenip onaylandıktan sonra diğer ziyaretçilerimiz tarafından da görünecektir. Lütfen, yorum yaparken saygı çerçevesinde ve hakaret etmeden yorum yapmaya özen gösteriniz.

  Bu yorumu göndererek bu uyarıları okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.