GoDaddy’den Alınan Domaini Blogger’a Yönlendirmek

GoDaddy’den Alınan Domaini Blogger’a Yönlendirmek

Özellikle GoDaddy’nin sunduğu cazip kupon indirimleriyle oldukça ucuza domain alınabiliyor ve belki birçoğunuz aldı bile. Aldığımız bu alan adlarını da Blogger platformuyla oluşturduğumuz blogumuza yönlendirmek isteyebiliriz. Bu yazıda GoDaddy’den alınmış domaini blogger platformuyla oluşturduğunuz blogunuza nasıl yönlendireceğinizi anlatacağım.Hadi başlayalım.

İlk olarak Blogger panelimize giriyoruz ve ayarlar sekmesi altından yayıncılık kısmına geldiğimizde “Blogunuz için ücüncü taraf bir URL ayarlayın” kısmını göreceksiniz ve buna tıklayın.Tıkladıktan sonra “Üçüncü taraf alan ayarları” kısmına www etiketiyle birlikte GoDaddy’den aldığınız ve blogunuza yönlendirmek istediğiniz alan adınızı yazın.

blogger,yayincilik,3. taraf

 

Daha sonrasında bir uyarı alacağız ve bizden bazı ayarlar yapmamız istenecek. Bu bilgileri kaydedip www.godaddy.com sitesine gidiyor ve giriş yapıyoruz.

 

godaddy,alan adı

Ardından da alan adımızın yanındaki aşağı yöne bakan oka tıklayp DNS’i Yönet kısmına tıklıyoruz.

dns yonet

 

Ardından karşımıza gelen yerden Kayıt Ekle(Add a Record) kısmına tıklayınız.

add a record , kayıt ekle


Karşınıza bir diyalog menüsü gelecek ve eklemek istediğiniz kayıt türünü soracaktır. Burada A’yı seçin ve yukarıdaki resimdeki gibi gerekli kısımları doldurun bu kısımlardan “Ana Bilgisayar” kısmına @ , “Yönlendirilen Yer” kısmına da sırasıyla şu değerleri ekleyin:

216.239.32.21

216.239.34.21
216.239.36.21
216.239.38.21
74.125.43.121
(İşlemleri her bir adres için ayrı ayrı yapın)

Bu değerleri ekledikten sonra tekrar “Kayıt Ekle(Add a Record)” kısmına tıklayacağız. Bu sefer A’yı değil de CNAME(Diğer Ad) türünü seçin.

A kayıt türü eklemek

Anlatımın başında yayıncılık sekmesinden aldığımız iki adet değeri de bu kısımda kullanacağız. Ana Bilgisayar” kısmına www ve “Yönlendirilen Yer” kısmına da ghs.google.com yazacağız.

cname , godaddy

Daha sonra anlatımın başında olduğu gibi blogger panelinizden aldığınız değerleri resimde görüldüğü gibi , cname adresini(karmaşık ve uzun olan) ilk kısmını (aşağıdaki resimde kırmızı çizgiden öncesi) “Ana Bilgisayar” ikinci kısmını(aşağıdaki resimde kırmızı çizgiden sonrasını) da “Yönlendirilen Yer” kısmına yazıp kaydediyoruz.

blogger , yayıncılık

Buraya kadar geldiyseniz işin büyük bir kısmını bitirmişsiniz demektir.Şimdi ufak birkaç ayarlama daha yapmamız gerekiyor. Bunun için GoDaddy’deki panelinizden alan adları kısmına tekrar gidin. Aşağı doğru yön okuna basın ve “Alan Adını Yönlendir” kısmını seçin.

yönlendirme , alan adı

Altını kırmızı ile çizdiğim yere alan adını başında www etiketiyle birlikte yazın ve diğer alanları resimdeki gibi seçin. Tüm bu işlemleri yaptıysanız GoDaddy’nin sitesindeki işlemimiz bitmiş demektir. Ardından , Blogger panelinden yine Ayarlar sekmesinden Yayıncılık kısmına gelin. Üçüncü taraf alan ayarları kısmına başında www etiketiyle birlikte sitenizin adını yazın. Bu sefer hata vermeyecektir. İşlem tamam fakat www etiketi olmadan sitemize girme problemi yaşanabiliyor bazen bunun için Yayıncılık sekmesinden Düzenle deyip “deneme.com öğesini www.deneme.com konumuna yönlendir.” kısmına da işaret koyun. Eğer tüm bu işlemleri eksiksiz ve doğru yaptıysanız yönlendirme işleminiz başarıyla gerçekleşecektir. Şunu söylemekte fayda var ki yaptığınız değişiklerin internet dünyasında görülmesi biraz zaman alabilir. Bu yüzden biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Eğer her şeyi doğru yaptıysanız birkaç saat içinde yönlendirmeniz gerçekleşecektir. Sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.


Paylaş :

Full Stack Developer · Yazılım Tutkunu · Fikir, kod ve teknoloji Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Yorumlar (18)

 • yönlendırmeden sonra sitemap ve robots txt dosyasında guncelleme yapacakmıyız

 • hocam saolun makale için yaklaşık 2 gün önce yönlendirdim ama bloğu görüntülediğimde sayfa görüntülenemiyor diyor sebebi nedir acaba bir yardımcı olursanız çok makbule geçer

 • sorunu çözdüm anabilgisayar=www yönlendirilen yer=@
  bunu değiştirdim oldu
  anabilgisayar=www yönlendirilen yer=ghs.google.com

 • Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra 48 saat içinde yönlendirme gerçekleştirilir büyük ihtimalle.

 • merhaba alan adım http://www.sitetasarımevi.cın yazdığımda yönlendir kalıcı sayfasında geçersiz karakter kullanımı diyor ne yapapmam lazım ?
  onun dışında söylediklerinizi yaptım sietm hala açılmadı ?

 • Öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Eğer iletişim bilgilerinizi iletisim adresine mail atarsanız sizinle hemen iletişime geçerim.

 • Domaini 1and1 den aldim. Www sikintisi yasiyorum reyiz.


 • Bu yazı hakkındaki görüşünü benimle paylaşmaya ne dersin ?


  Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

  Yorum yap butonuna
   bastıktan sonra yorumunuz gönderilecektir. Yorumunuz incelenip onaylandıktan sonra diğer ziyaretçilerimiz tarafından da görünecektir. Lütfen, yorum yaparken saygı çerçevesinde ve hakaret etmeden yorum yapmaya özen gösteriniz.

  Bu yorumu göndererek bu uyarıları okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.