İngilizce Öğrenenlere Tavsiyeler

İngilizce Öğrenenlere Tavsiyeler

Hepimizin yabancı bir dile merakı olmuş ya da öğrenmeye bir şekilde ihtiyaç duymuştur.En basitinden ; dinlediğimiz yabancı müziği anlamak için , Türkçe kaynak sıkıntısı olan konularda araştırma yaptığımız zamanlarda , yabancı uyruklu biriyle iletişim kurmaya çalışırken bir şekilde yabancı dile ihtiyaç duyarız.Özellikle bu günlerde yabancı dil demişken ilk akla gelen İngilizce oluyor.
Peki hepimizin bir şekilde ihtiyaç duyduğu İngilizce’yi öğrenmek için neler yapmalı ? İşte size bu yazımda İngilizce öğrenmeye çalışırken elde ettiğim tecrübelerimi anlatmaya çalışacağım. Birazdan anlatacaklarım gerçekten işe yaradı ve İngilizce seviyem gözle görülecek derecede ilerledi ve artık daha iyi anlayabiliyor ve akıcı konuşabiliyorum. Bunların yanı sıra şunu hatırlatmalıyım ki İngilizce öğrenmek uzun bir yolculuktur. Hemen gideceğiniz yere varamayabilirsiniz. Bu yüzden sabırlı olun ve söyleyeceğim tavsiyelere lütfen kulak verin. Bu tecrübelerimi sizinle paylaşmak istiyorum çünkü sizin de İngilizce öğrenmenize birazcık bile olsa katkıda bulunurum diye düşündüğüm için.Eğer bunu başarabilirsem ne mutlu bana ki bu yazım amacına ulaşmıştır.
Bu kadar konuştuktan sonra artık yavaş yavaş konumuzla ilgili kısıma gelelim.İngilizce öğrenme bahsi her açıldığında size verilen klişe tavsiyelerden bahsedip sizin de canınızı sıkmak istemiyorum.Benim söyleyeceklerim , gözden kaçırılmış veya üzerinde fazla durulmayan kısımlar hakkında olacak.

Zaman Ayırın
zaman ayırın

Yukarıda kısmen bahsettim.İngilizce öğrenmek uzun bir yolculuktur.Bu yüzden , ne kadar zaman ayırırsanız o kadar çabuk gitmek istediğiniz noktaya ulaşırsınız. İlk başlarda oldukça sıkıcı gelebilir ama daha fazla zaman ayırdığınızda aslında bir şeyleri öğrendiğinizi görecek ve isteğiniz artacaktır. Bundan dolayı , sabretmek ve zaman ayırmaya devam etmek gerekir.

Gramer Yapılarını Öğrenin

  Eğer İngilizce öğrenmeye yeni başlamış iseniz en başta , mutlaka öğrenmeniz gereken gramer yapıları vardır.Peki bu gramer yapılarından kastım nedir ?
Gramer yapılarını öğrenmekten kastım ise bizdeki zamanların onlardaki karşılıklarını öğrenmenizdir. Örneğin , şimdiki zaman , geniş zaman , gelecek zaman , koşul ifadeleri gibi.Bunları öğrenmek için size herhangi bir kaynak tavsiyesinde bulunmayacağım çünkü bunları öğrenmek o kadar zor değil ve nerdeyse her İngilizce kaynakta görebileceğiniz anlatımlar. Anlatımı size en çekici gelen ve basit olan bir kaynaktan bunları öğrenebilirsiniz.

Kültürleri Tanımaya Çalışın
 
kültür farklılığı


   Kültürü tanımaya çalışın başlığı farklı anlaşılabilir.Bu yüzden öncelikle “Kültürü Tanımaya Çalışın” derken kendi kültürümüzü unutun , boş verin gibi konulardan bahsetmediğimi kesinlikle belirtirim.
Size şunu söylemeliyim ki bir dili öğrenmek için o dilin kullanıldığı kültürleri biraz tanımak gerek.Bunu yapmak için de benim tespit ettiğim en iyi yöntem ; Avrupa veya Amerika şehrini gezecek maddi imkanınız yoksa tabi yabancı filmleri(İngilizce için özellikle Amerikan yapımı) izlemektir diyebilirim. Bu yöntem ile onların kültürlerini daha iyi anlayacak , kelimelerine kulak aşinası olacaksınız ve hatta onların verdiği bazı olaylara karşı verdikleri tepkileri göreceksiniz. Bazılarınızın , “İyi ama filmler de bahsedilen her şey gerçekle uyuşmuyor” dediğini duyar gibiyim. Bu , kısmen doğru. Çünkü bırakın yabancı filmleri yerli yapım birçok filmimizde bile bazı konular yanlış işleniyor veya işlenemiyor. Fakat hiç mi gerçeklik payı olmuyor ? Elbetteki oluyor. Bu olay tıpkı yerli filmlerimizde olduğu gibi yabancı filmlerde de var. Bize kısmen de olsa onların kültürlerinden değerler anlatılıyor.Kültürleri hakkında ufak çaplı bir bilgi sahibi olduk diyelim. Bazılarınızın  “İyi de kültürü tanıyarak mı yabancı dil öğrenilir ? ” dediğini duyar gibiyim. Evet bu tek başına yeterli gelmeyecektir ama benim açımdan İngilizce öğrenmenin bir parçası olarak büyük önem taşımaktadır. Çünkü kültürü azıcık da olsa bildiğimiz zaman benim tabirimle İngilizce bir şekilde düşünebiliriz. Bunu biraz daha açacak olursam ; eğer yabancı dilde bir cümle kurmak istiyorsak bunu doğru şekilde yapmanın en iyi yolu onlar gibi düşünebilmektir.Bizim dilimizde ifade edilenin aynısı gibi değil de “Acaba onlar nasıl düşünüyor ?” bakış açısıyla yaklaşmak biraz daha yardımcı olacaktır. Çünkü İngilizce , hepimizin bildiği gibi yapısı gereği dilimizle bazı temel konularda ayrılıyor.

İngilizce Müzik Dinleyin ve Film Seyredin
  
Nasıl İngilizce öğrenirim diye araştırdığınız zaman size hep , “İngilizce metinler dinleyin , kelimeleri öğrenin , İngilizce hikayeleri okuyun. ” denildiğini mutlaka görmüşsünüzdür. Bunlar kesinlikle yanlış değil fakat bunlar her insana hitap etmiyor. Bazı insanlar bunlardan hemen sıkılabiliyor. Peki ya , sevdiğimiz bir müziği dinlerken ya da hoşumuza giden bir filmi seyrederken sıkılır mıyız ? Hayır sıkılmayız dediğinizi duyar gibiyim. Baktığınız zaman aslında İngilizce söylenen müziklerden de kelimeler öğrenirsiniz. Kendimden örnek verecek olursam , “Sia – Chandelier ” şarkısını dinledikten sonra avizenin İngilizce manasının Chandelier olduğunu öğrendim. Komik değil mi ? Ama gerçekten işe yaradı ve artık o kelimeyi hep hatırlıyorum. Demek istediğim şey sizin ilginizle doğru orantılı olarak müzik dinleyerek yeni kelimeler öğrenebilirsiniz.
Film izleme kısmından bahsetmeden önce şunu söylemem gerek : Filmleri Türkçe veya İngilizce altyazılı izleyin. Benim tavsiyem İngilizce altyazılar ile izleyin olacaktır ama yeni başlayanlar için bu sıkıcı olabileceği için onlar Türkçe altyazı ile başlayıp daha sonra İngilizce altyazı ile devam edebilirler.Müzik dinleyerek kelimeleri öğrenebileceğimizden bahsettik. Cümle yapılarını öğrenmek için ise filmler bize yardımcı oluyorlar. Yine kendimden örnek vereceğim , “Bana haber ver.” cümlesinin İngilizce manasının “Let me know.” olduğunu öğrendim. Basit değil mi ? Oldukça basit ve kesinlikle işe yarayan bir yöntem olduğunu düşünüyorum.

Pratik Yapın
  
    Pratik yapın. Büyük sürpriz değil mi ? Öğrendiğimiz bunca bilgiyi pratik yaparak geliştirmekten başka çaremiz yok. Yoksa harcadığımız bunca zaman ve emek boşa gitmiş olur ki biz bunu kesinlikle istemeyiz. Pratik yaparken de dinlediğiniz bir müziği mırıldanabilir , filmi izlerken ki duyduğunuz kafanızda yer eden cümleleri tekrar edebilirsiniz. Bunlar bize konuşma becerisi kazandırmak ve kelimeleri unutmamak için yardımcı olur.

Lafı daha fazla uzatmak istemiyorum ama şunu söylemeden geçemeyeceğim : Ben , burada kesinlikle size bir öğretmen edasıyla bir şeyler anlatmıyorum. Tam aksine ben burada sizin geçtiğiniz süreçlerde bulunmuş birisi olarak bu satırları karalıyorum.Çünkü , nasıl hissettiğinizi ve kafanızdaki soruları biliyorum.
Kendi İngilizce öğrenme maceramda bu tavsiyeler benim için oldukça yararlı oldu ve inanıyorum ki siz de bu tavsiyelerle kesinlikle yeni şeyler öğrenecek ve ilerleyeceksiniz.


Paylaş :

Full Stack Developer · Yazılım Tutkunu · Fikir, kod ve teknoloji Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Bu yazı hakkındaki görüşünü benimle paylaşmaya ne dersin ?


Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum yap butonuna
  bastıktan sonra yorumunuz gönderilecektir. Yorumunuz incelenip onaylandıktan sonra diğer ziyaretçilerimiz tarafından da görünecektir. Lütfen, yorum yaparken saygı çerçevesinde ve hakaret etmeden yorum yapmaya özen gösteriniz.

Bu yorumu göndererek bu uyarıları okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.