İşinize Yarayabilecek 5 Android Uygulaması

İşinize Yarayabilecek 5 Android Uygulaması

Bu yazımda , günlük hayatınızda  akıllı telefonunuzu  kullanırken  size yardımcı olabilecek 5 farklı android uygulamasından bahsedeceğim. Birazdan maddeler halince vereceğim 5 uygulamayı belki biliyorsunuz ve hatta bazılarınız her gün kullanıyor bile olabilirsiniz. Fakat bu yazının , bilmeyenler için  yararlı olacağını düşünüyorum.

1. 360 Security – Antivirus Boost

İlk olarak sürekli kullandığım ve memnun olduğum 360 Security uygulamasından bahsetmek istiyorum. 360 Security bir antivirus uygulaması olmasının yanında birkaç ek özelliği de barındırıyor. 360 Security uygulamasının başlıca özellikleri : hızlandır , temizle , antivirüs , telefonumubul , uygulama yöneticisi , çağrı&sms engelleyici , veri izleme ve gizlilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelin bu özellikleri tek tek maddeler halinde inceleyelim.

 • Hızlandır : Bu özellik , daha önce birçok uygulamadan alışkın olduğumuz üzere belleği(ram) temizleyip , arka planda çalışan uygulamaları sonlandırır. Böylece telefonunuz biraz daha stabilize hale gelir. Böylece pil ömründen tasarruf etmiş olur ve telefonunuzu biraz da olsa hızlandırmış olursunuz. Sanırım uygulamanın bu özelliğinin isminin hızlandır olmasının sebebi de budur.
 • Temizle : Bu özellik sayesinde ise isteğiniz üzere telefonunuzda hızlı bir tarama yapıp , sistem gereksiz dosyalarını , uygulama önbelleğini(cache) ve diğer gereksiz şeyleri temizleme işlemlerini gerçekleştirebiliriz.
 • Antivirüs : Bu özellik , yeni yüklediğimiz uygulamaları tarayıp virüs olup olmadığının kontrolünü yapar. Bunu siz hiçbir şey yapmadan uygulama otomatik olarak , uygulamayı kurduğunuz anda gerçekleştirir. Tarama sonucunda , yüklediğiniz uygulama güvenilir ya da uygulama şöyle bir tehdit içeriyor diye bilgi verir. Ayrıca önceden yüklü olan uygulamayı güncelleştirdiğinizde tekrar otomatik olarak  tarama yapar. Bu da 360 Security uygulamasının sevdiğim bir başka özelliği.
 • Telefonumu Bul : Bu özellik , telefonun kaybolması durumuna karşı geliştirilmiş ve oldukça yararlı bir özellik olarak sunulmuştur. Bu özelliği kullanabilmeniz için ilk önce cihazınızı hesabınızla ilişkilendirmeniz gerekiyor. İlişkilendirme işleminden sonra , telefonumu bul özelliği sayesinde cihazı kilitleyebilir , telefonunuzda alarm çaldırabilir , verilerinizi silebilirsiniz. Bu uygulamanın düzgün çalışabilmesi için GPS’in açık olması gerektiğini de not olarak söylemek gerek.
 • Uygulama Yöneticisi : Bu özellik sayesinde uygulamalarınızı kaldırabilir , apk yöneticisini kullanabilir ve sd karta taşıma yapabilirsiniz.
 • Çağrı&Sms Engelleyici: İsminden de çok açıkça belli olduğu gibi bu özellik sayesinde istemediğiniz numaralardan çağrı ve sms alımını engelleyebilirsiniz.
 • Veri İzleme : Uygulama , bu özelliğiyle verilerinizi izleme imkanı sunmaktadır. Böylece veri kullanımınızı takip edebilir ve kotanızı aşmadan internet verinizi kullanabilirsiniz.
 • Gizlilik: Uygulama , bu özelliğiyle dilediğiniz uygulamayı , mesajlarınızı ve kişilerinizi belirlediğiniz bir şifreyle koruma altına alma imkanını verir.

İsminin hakkını verdiğini düşündüğüm bu uygulama , güvenliğimizi her açıdan sağlıyor ve telefonumuzu optimize etmemize yardımcı oluyor.

İndirme Bağlantısı : 360 Security – Antivirus Boost

2. Pixlr

Pixlr , bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Pixlr sayesinde fotoğraflarınıza efekt verebilir , kırmızı göz hatalarını düzeltebilir , fotoğrafınızı dikey olarak döndürebilir ve aklınıza gelecek neredeyse tüm fotoğraf düzenleme işlemlerini yapabilirsiniz. Uygulama İngilizce olduğu için bölümlerinden biraz bahsetmek istiyorum.

 • Adjustment(ayarlama) , bölümünde fotoğraflarınızın parlaklık(brighten) , kontrast (contrast), kırmızı göz(red eye) , renk (color) düzenlemesi yapabilirsiniz. Bunların yanında fotoğrafınızı kırpabilir(corp) ya da dönderebilirsiniz(rotate). Eğer fazla uğraşmadan fotoğrafınızı iyileştirmek istiyorsanız Otomatik(Auto) seçeneği ile uygulamanın size otomatik bir ayar belirlemesine izin verebilirsiniz ve dilerseniz bu ayarları kullanabilirsiniz.
 • Effect(efekt) kısmında ise isminden de görüldüğü üzere , fotoğraflarınıza çeşitli efektler vermenize imkan sunar.
 • Overlay(yardımcı grafik) bölümünde ise fotoğrafınızın üstüne çeşitli örtüler bindirmenize olanak sağlar.
 • Border(kenarlıklar) bölümünde ise fotoğraflarınıza kenarlık ekleyebilirsiniz.
 • Type(yazmak) kısmında ise fotoğraflarınızın üzerine yazı yazabilirsiniz.
 • Stickers(çıkartmalar)  bölümünde ise fotoğraflarınıza çeşitli çıkartmalar ekleyebilirsiniz. 

Uygulamanın kötü bir özelliği henüz Türkçe desteğinin olmamasıdır. Eğer İngilizce olması sizin için bir eksi değilse bence Pixlr denemeye değer bir uygulama.

İndirme Bağlantısı : Pixlr

3. Google Keep

Günlük hayatınızda , bazen not almanız gerekebilir ve artık yaygınlaşan akıllı telefonların da etkisiyle alacağınız notu telefonunuza kaydedip , ardından da telefonunuzdan istediğiniz anda ve yerde ulaşmak isteyebilirsiniz. Bunun için birçok uygulama mevcut zaten ama Google Keep’in sevdiğim yönü ; basit bir arayüze sahip oluşu , kullanışlı olması ve Google hesabınızla da senkronize bir şekilde çalışmasıdır. Özellikle ben , Google hesabımla senkronize bi şekilde çalışmasını çok seviyorum. Diyelim ki bilgisayarınızda işlemler yapıyorsunuz ve not alacaksınız. Aldığınız nota daha sonra telefonuzdan da erişmek istiyorsunuz. Google Keep sayesinde bilgisayardan aldığınız notlarınızı telefonunuzda görüntüleyebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra Keep ile ilgili bölüme girip notunuzu almaktır. Dilerseniz telefondan aldığınız notları da bilgisayarınızda görüntüleyebilirsiniz. Notlarınıza , fotoğraf ekleyebilir , onay kutuları oluşturup yaptığınız işleri daha sonra yapıldı olarak işaretleyebilirsiniz. Ayrıca , aldığınız notu hatırlatma özelliği ile daha sonra size hatırlatmasını isteyebilirsiniz. Son olarak aldığınız notları , paylaş özelliği ile sosyal medyada veya arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

İndirme Bağlantısı : Google Keep

4.Merriam-Webster Dictionary

İngilizce öğrenenlere tavsiyelerimi İngilizce öğrenenlere tavsiyeler yazımda yer vermiştim. Mağlum , İngilizce öğrenme süreci sadece evde ve ya bir kursta geçen bir süreç değil. Bu süreç , her yerde ve her an devam ediyor ; okulda , işte , otobüste , her yerde. Etrafımızda bu kadar İngilizce kelime varken ve bir de buna merakınız da eklendiğinde , İngilizce kelimeleri anında öğrenmek isteyeceksiniz. Bunu yapmak için Merriam-Webster sözlüğünü tercih etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Çünkü bu sözlük uygulaması , kelimenin çıkış noktasına , ilk kullanıldığı zamana kadar olsun kelimeleri oldukça detaylı bir şekilde inceliyor. Bu özellikleri ile ilgilenmiyor olabilirsiniz , sözlüğün diğer güzel bir yanı ise aradığınız kelime ile ilişkili , eş ve zıt anlamlı sözcükleri de öğrenebilmenizdir. İşte bu , çok yarayışlı bir özellik. Daha önce bildiğiniz bir kelime ile arattığınız kelime ile eş anlamlı bir kelime çıkabilir ve siz de bu sözcüğün eş anlamlısını bildiğinizden kelimeyi hatırlamanız daha kolay olacaktır. Aynı şekilde kelimenin zıt anlamlarını öğrenerek de İngilizce kelime dağarcığınızı genişleteceksiniz.

İndirme Bağlantısı : Merriam-Webster Dictionary

5. Hangouts

  Gün geçmiyor ki dünyada sms ve mail trafiği artmasın. Artan bu ihtiyaçları karşılamak içinde , bir sürü sms uygulaması Play Store’da çoktan yerini almış durumda. Hangouts’un diğer sms uygulamalarından farklı olarak kullanıcılarına sunduğu özellik , maillerini de Hangouts üzerinden gönderebilmeleridir. Ayrıca , Hangouts aracılığıyla bir başka Hangouts kullanıcısı ile internet bağlantınız sayesinde görüntülü veya sesli olarak görüşme yapabilirsiniz. Diğer bir özelliği ise uygulamanın yine Google hesabınızla senkronize bir şekilde çalışmasıdır. Bunun sayesinde gelen Hangout mesajlarına bilgisayardan da bakabilirsiniz ve hatta dilerseniz cevap yazabilirsiniz. Hatta bunun için Chrome tarayıcısı kullananlar için Chrome Web Store aracılığıyla edinebileceği bir uygulama bile mevcut(Hangouts). Henüz pek yaygın bir kullanıma sahip olmayan (en azından ülkemizde) Hangouts uygulaması , kullanıcılarına sunduğu imkanlar ve güncellemeleriyle , ilerde birçok kişinin akıllı cihazında vazgeçilmez uygulamalar arasında yerini alacaktır.

İndirme Bağlantısı : Hangouts

Burada yazımın sonuna geliyorum. Peki sizlerin kullandığı diğer android uygulamaları nelerdir ?


Paylaş :

Full Stack Developer · Yazılım Tutkunu · Fikir, kod ve teknoloji Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Bu yazı hakkındaki görüşünü benimle paylaşmaya ne dersin ?


Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum yap butonuna
 bastıktan sonra yorumunuz gönderilecektir. Yorumunuz incelenip onaylandıktan sonra diğer ziyaretçilerimiz tarafından da görünecektir. Lütfen, yorum yaparken saygı çerçevesinde ve hakaret etmeden yorum yapmaya özen gösteriniz.

Bu yorumu göndererek bu uyarıları okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.