Zamanınızı Yönetin

Zamanınızı Yönetin


Hayatımızda yoğun geçen günler , haftalar ve hatta aylar olmuştur. Bu haftalarda ne yapacağınızı şaşırırsınız. Yapacak o kadar çok iş ve gidilecek o kadar çok yer vardır ki kafanız karışır ve bunları düşünmek bile sizi mutsuz edebilir. Diğer yandan tüm bunları bir şekilde yapmanız gerekir ve bu kadar işi yapmak oldukça yorucudur.

“Peki , tüm bu karmaşadan kurtulmak için ne yapmalıyım ?” dediğinizi duyar gibiyim .
 
Başlıktan da  anlayabileceğiniz gibi , zamanınızı yönetmeniz gerekir.
 

Dünyada adil olan tek şey herkesin bir gününün 24 saat olmasıdır.

  Haydi , biraz bu söz üzerinde düşünelim. Dünyada yaşayan her bir insanın 24 saati varken ; neden , bazıları neredeyse her şeyi yapacak zamanı bulurken  , bazılarının  bir gün içinde yapacağı tonlarca iş varken birçoğunu yapamıyor ? Bu sorunun cevabı ise zamanı doğru kullanıp , onu yönetmekten geçiyor.
 
Şimdiye kadar zamanı yönetmekten bahsedip durdum. Peki bu zamanı yönetmek dediğim şey nedir ?
 
kum saati...
 
  Zamanı yönetmek dediğim kavram , gün içerisinde bizi mutlu eden tüm aktivitelere yer vermek için günümüzü planlayıp , gereksiz ve boş yere kaybettiğimiz zamanlardan kaçınmaktır. Bir bakıma , gereksiz zamanımızı istediğimiz aktiviteleri yapmak için verimli zamana dönüştürmektir. Bunun için zamanı algılama olayından biraz bahsetmek gerektiğini düşünüyorum.
  Zamanı algılama olayı her birey için farklıdır. Örneğin , maçı kazandırma adına son saniye şutunu sokmak için sayılı saniyeleri olan bir basketbol oyuncusu ile yapacak bir iş bulamayıp , film açıp izleyen birisi için zamanı algılama çok farklıdır. Birincisi için zaman neredeyse altın değerinde iken diğeri için saatlerin çok da bir önemi yoktur. Burada bahsetmeye çalıştığım şey film izlemeyin gibi saçma sapan konular değil. Elbette ki izleyeceğiz. Bu örneği verdim çünkü zamanı algılama şekillerimizin farklı olmasının sebebi , içinde bulunulan konuma göre zaman algısının değişmesidir.
 
Algının konuma göre değişimi
  Zamanı yönetme konusuna şöyle bir örnekle devam etmek istiyorum. Okuldan çıkıp evine gitmek için toplu taşıma aracını kullanan bir kişiyi düşünün. Bu kişi aynı zamanda İngilizce olarak yapılan bir mülakata girecek ve takdir edersiniz ki bu yüzden İngilizce kelimelerin telaffuzlarını iyi öğrenmesi gerekiyor. Bunu yapmak için eve giderken çokta uzun olmayan bu yolculuk esnasında , önceden edindiği bir İngilizce metni dinleyerek , zamanını verimli bir hale getirmiştir. Bunu yaparak zamandan tasarruf etmiş ve ayrıca yapması gereken bir işi tamamlamak için çabada bulunmuştur. Az önce verdiğim örnek bazılarınıza belki  biraz gülünç veya çok uç bir örnek olarak gelebilir. Ama bunu yapan bir insana şahitlik ettim. Onunla konuşma fırsatı yakaladığım zaman , bu olayın ona çok fayda sağladığını ve zaman kazandırdığını gördüm.
  
  Zamanı yönetmekteki diğer bir olay , yapılacakları bir önceliğe göre sıralamak değildir. Önceliklerinizi belirleyip bunları günlük hayatınızda yapabilmenizdir. Yani , vizyonunuz doğrultusunda önceliklerinizi belirlemeniz gerekir. Ardından önceliklerinize veya hedeflerinize ulaşmak için ne(ler) yapmalıyım ? sorusunu kendinize sorun. Bu soruya alacağınız cevap sizin o gün içinde yapmanız gerekenler arasında olacaktır. Bunu yaptıkça belirlediğiniz öncelikler sayesinde hedefinize ulaştığınızı göreceksiniz. Çünkü bunu yapmadığınız zaman göreceksiniz ki gerektiğinde yapmadığınız şeyler birikmiş ve yığılmıştır. Bunları yapmak , yazının başında da söylediğim gibi yorucu olur. Bu yüzden , önceliklerinizi zamanında belirleyin ve onları günlük hayatınızda gerçekleştirmek için çabalayın. Bunu yaptığınızda , hedefinize bir adıma daha yaklaşmış , zamanınızı doğru kullanmış ve en önemlisi işlerin yığılıp bir haftaya ya da bir güne kalmasını önleyeceksiniz.
 
Öncelikleri belirleyip günlük hayata dahil et
  Yukarıda anlatılanlardan zamanımızı yönetmek için neler yapacağımızı özetleyecek olursak :
·         Verimsiz diye adlandırabileceğimiz zamanlarda hedefimiz için çalışmalar yapmak.(yukarıdaki örnekte olduğu gibi)
·         Her yeni güne uyandığımızda önceliklerimizi belirleyip , onları günlük hayatımızda yapma çabasını göstermeliyiz.
 Peki , siz yoğun geçen zamanlarınızda zamanınızı yönetmek için ne(ler) yapıyorsunuz ?


Paylaş :

Full Stack Developer · Yazılım Tutkunu · Fikir, kod ve teknoloji Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.



Bu yazı hakkındaki görüşünü benimle paylaşmaya ne dersin ?


Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum yap butonuna
  bastıktan sonra yorumunuz gönderilecektir. Yorumunuz incelenip onaylandıktan sonra diğer ziyaretçilerimiz tarafından da görünecektir. Lütfen, yorum yaparken saygı çerçevesinde ve hakaret etmeden yorum yapmaya özen gösteriniz.

Bu yorumu göndererek bu uyarıları okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.