Başarılı İnsanların Sahip Olduğu 10 Alışkanlık

Başarılı İnsanların Sahip Olduğu 10 Alışkanlık

Tarih boyunca , kişisel bazda değerlendirildiğinde Henry Ford kadar başarılı insanların sayısı oldukça azdır. Henry Ford , tek başına Amerika’nın otomotiv sanayisinin kurucusu olma başarısıyla tanınır. Bir çiflikte doğmuştu ve kısıtlı eğitim imkanları vardı. Büyüdüğü zaman çiftliğin başına geçmesi bekleniyordu.

Bunun yerine o , 17 yaşında çiftlikten ayrılıp bir makinistin çırağı olmayı seçti . Bu seçimi onu dünya çapında ünlü ve başarılı biri yapacaktı. Daha sonra , kısıtlı eğitime sahip olmasına rağmen Ford , makineler üzerine köklü değişiklikler yaptı. Bulunduğu şehir olan Detroit sonraları onun çalışmaları sayesinde “Motor Şehri” olarak biliniyordu.

Onu bu kadar zengin , ünlü ve başarılı biri yapan neydi? Üstelik şu an sahip olduğumuz kaynaklardan daha azına sahipken. Eğer şu ankinden daha fazla kaynağa sahip olduğunu düşünüyorsanız , ciddi manada yanılıyorsunuz. Birçok başarılı insanda olduğu gibi onun da yeterli kaynaklara erişme imkanı yoktu. Peki , bu insanlar kayayı nasıl altına dönüştürdü?

Herkes , başarının el kitabı olsa ya da kısa yoldan başarılı olmak için bir yol olsun ister. Burda size bir iyi bir kötü haberim olacak. Kötü olan , başarıya ulaşmak için bir kısa yol olmadığı ; iyi olan ise alışkanlıklarınızı değiştirerek başarılı olabileceğinizdir.

Aristonun bir keresinde söylediği gibi :

Biz , sürekli yaptıklarımızdan ibaretiz. Mükemmeliyet , bir davranış değil , alışkanlıktır.

Başarılı Olmak İçin Gereken Özelliklere Sahip Misiniz ?

Alışkanlıklar , kim olduğunuz ve kim olacağınız ile alakalıdır. Aşağıda çok başarılı insanların sahip olduğu 10 alışkanlık yer alıyor. Başarılı olmak için gereken özelliklere sahip olduğunuzu düşünüyor musunz ?

Sınırların Bittiği Yerde Başlarlar

             
Ulaşmak istediğiniz yer sizin hedefinizdir. Öyleyse , hedefinizin bir adım sonrasından başlayın. Ortalama hedefler , ortalama başarıları getirir. Çok başarılı insanlar hedeflerinin bittiği yerin bir adım ötesinden başladılar. Yani , bir adım daha ötesine gidip sınırlarını zorladılar. Eğer , en yüksek hedefe sahipseniz tahmin edebileceğinizden de yüksek başarıya da sahip olacaksınız demektir.
Başarılı insanlar olaya hep geniş bir açıdan bakıp büyük balığın peşinde koşmuşlardır. Rüyalarına bir adım daha yaklaşmak için günlük olarak çalışmış ve bir adım ileri gitmişlerdir.

Asıl Meselenin Hemen Yapmak Olduğunu Bilirler

Başarılı insanlar , olayın sadece gelecekle ilgili olmadığını bilir ve şuan için de çalışırlar. Başarılı insanlar hedeflerinin hep bir adım ötesinden başlarlar ama bunu yaparken hemen yaparlar. Sadece gelecek için plan yapıp içinde bulunulan anı akışına bırakmanın yanlış olduğunu bilirler.

Başarılı insanlar harekete geçmek için beklemezler. Hemen başlarlar. Her zaman , doğru kararları almakla kalmaz , sürekli olarak ilerlemeye devam ederler. Çünkü harekete geçmek size aradığınız cevapları getirecektir.
Ayrıca okuyun : Başlamaktan Çekinmeyin

Duymakla Kalmaz , Dinlerler

Duymak ile dinlemek arasındaki farkı anlatan kitaplar bile bulabilirsiniz. Ama basitçe anlatmam gerekirse ; duymak , karşınızdaki kişinin söylediklerinin kulağınıza isabet etmesi ise dinlemek , duyduklarınızın zihninize etki etmesidir.
Başarı insanlar da sadece duymakla kalmaz aynı zamanda dinlerler. Sadece , cevap vermek için dinlemezler. Anlamak için dinlerler.
Meşhur yazarlardan Stephen R. Covey’in dediği gibi :

Çoğu insan sadece cevap verme eğiliminde oldukları için dinlerler ; anlama eğiliminde oldukları için değil.

Başarılı insanlar ilk başta anlamaya çalışırlar ki sonra kendileri de anlaşılabilsin.

Seçimlerin Kendi Ellerinde Olduğunu Bilirler

Başarılı insanlar , yaptığı seçimlerin kendi ellerinde olduğunu bilir. Mutlu olmayı da seçebilirsiniz aynı şekilde üzgün olmayı da. Bu sizin elinizdedir. Hayatınız size “ne olduğu” değil sizin neler yaptığınızdan ibarettir. Bu tarz başarılı insanlar , hiçbir sonuçtan ya da şarttan dolayı başkasını suçlamazlar.
Ayrıca , kontrol edemeyecekleri şeyler için endişe etmek yerine kontrol edebildikleri şeyler üzerine yoğunlaşırlar. Başarılı insanların tamamı , çabalarını ve zamanlarını yapabilecekleri şeyler için harcarlar.

Başarısız Olmaktan Korkmazlar

Sürekli olarak her şeyden korkarak nasıl bir şey hakkında başarılı olabilirsiniz? Başarısız olmak sanıldığı kadar çok kötü bir şey değildir aslında. Başarılı insanlar , başarısız olma konusunu çok az umursarlar ve bunun olmasını engellemek için de çalışırlar.
H. Stanley Judd’ın dediği gibi :

Başarısız olmaktan korkma. Zamanını ve enerjini başarısız olmaktan kaçınmak için harcama. Başarısızlıklarından ve hatalarından bir şeyler öğrenerek bir sonraki olaya hazırlan. Başarısız olmakta kötü bir şey yoktur. Eğer , hata yapmıyorsan , büyümüyorsun demektir.

 Değişimi Kucaklarlar

İnsanların çoğunlukla neyden korktuğunu biliyor musunuz? Evet , doğru tahmin ettiniz. Değişimden korkarlar. Çoğu insan değişimden korkmadığını söylerler. Fakat , şartlar değişmeyi gerektirdiğinde değişmekten nefret ettiklerini söylerler.
Başarılı insanlar değişime sonuna kadar açıktırlar. Değişim , başa çıkılması çok zor bir eylemdir fakat hayatın verdiği en ödüllendirici şeydir aynı zamanda. Walt Disney , değişimi kucaklayanlara çok iyi bir örnektir. Disney , çalıştığı gazeteden “hiç hayal gücü ve iyi bir fikri yok” sebebiyle kovulmuştur.

Düşündüğünüzden Daha Fazla Çalışırlar

Tahmin edebileceğiniz gibi başarılı insanlar , düşündüğünüzden daha fazla çalışırlar. Facebook’un genel müdürü Sheryl Sandberg her sabah saat 5.30’da kalkıyor. Ünlü yazar , Friedrich Nietzsche her sabaha yazı yazmak üzere 4.30’da güne başlarmış.
Başarılı insanlar , çok uzun süre çalışabilirler. Mecbur oldukları için değil , bunu gerçekten istedikleri için.

Kalabalığın Takip Etmezler

Başarılı insanların çoğu alışılmadık düşünce şekillerini kullanmayı çok iyi bilirler. Apple’ın da haykırarak söylediği gibi “Farklı düşünün.” ; başarılı insanlar da böyledir. Trend olan şeyleri takip etmezler.
Hatta bu bir opera gösterisinde bile bellidir çünkü orkestrayı yöneten kişinin bile sırtını kalabalığa dönmesi gerekir. Başarılı insanlar sadece tutkuları doğrultusundaki hedeflerini takip ederler ve kalabalığın ne tarafa gittiğiyle ilgilenmezler. Kendiniz olun ve kalbinizin size söylediklerine kulak verin.

Zaman Zaman Mola Verirler

Başarılı olmak için hayattan bağınızı tamamen koparmanız gerekmez. Arada sırada vereceğiniz molalar size iyi gelecektir. Başarılı insanların da birer hayatı var ve onlar da zaman zaman mola verirler. Molalar , üzerinde çalıştığınız şeye tekrardan odaklanabilmek için gereklidir.
Faka bu molaların süresini çok fazla uzun tutmanız tam aksi bir etki yaratacaktır. Eğer bu molaların süresini uzatırsanız odaklanmak yerine dikkatiniz dağılacaktır. O yüzden bu molaları , sadece kendinizi rahatlatacak kadar uzun tutmalı ve ardından da işinizin başına dönmelisiniz.

Alçakgönüllülük Gösterirler

Alçak gönüllülük , hayatın özüdür. Başarı , her zaman ego tatminini gerektirmez. Çok başarılı olduğu halde çevresiyle çok iyi geçinen bir sürü başarılı insan vardır. Başarılı insanlar , alçak gönüllüdür ve ve tevazu gösterirler.
İnanılmaz derecede başarılı olan insanlar , kendilerinin ne olduğunu kabul edecek kadar alçak gönüllülüğe sahiptir. Bu insanlar , hata yaptıklarını kabul etmekten ya da yanlış yaptıkları şeyler için özür dilemekten asla çekinmezler. Hatalarını kabul etmek , yanlışlarından ötürü özür dilemek , başarılarını başkalarına borçlu olduğunu söylemek başarılı insanların özelliklerindendir.

Son Sözler

Böylelikle , başarılı olmak için gizli bileşenleri öğrendiniz.
Peki sizlerin başarılı insanların sahip olduğu alışkanlıklarla ilgili düşünceleriniz nedir ? Bu konudaki düşüncelerinizi , aşağıdaki yorum kısmı aracılığıyla paylaşmaktan çekinmeyin.


Paylaş :

Full Stack Developer · Yazılım Tutkunu · Fikir, kod ve teknoloji Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Yorumlar (1)


 • Bu yazı hakkındaki görüşünü benimle paylaşmaya ne dersin ?


  Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

  Yorum yap butonuna
   bastıktan sonra yorumunuz gönderilecektir. Yorumunuz incelenip onaylandıktan sonra diğer ziyaretçilerimiz tarafından da görünecektir. Lütfen, yorum yaparken saygı çerçevesinde ve hakaret etmeden yorum yapmaya özen gösteriniz.

  Bu yorumu göndererek bu uyarıları okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.