Günlük Çalışmalarınızı ve Rutininizi Geliştirmenin 5 Yolu

Günlük Çalışmalarınızı ve Rutininizi Geliştirmenin 5 Yolu

Her zaman bir acele içerisinde misiniz ? Çalışmalarınızı bitme tarihi yaklaşmadan bitiremiyor musunuz ? Zamanını çok iyi kullanarak işleri daha kısa sürede halleden insanları kıskanıyor musunuz ? Muhtemelen , günlük rutininizi geliştirmeyi denemiş fakat sonuç alamamış olabilirsiniz. Dünya üzerinde hiçbir insan yok ki bir günde 24 saatten fazla zamana sahip olsun. Peki onlar nasıl zamanlarını güzelce yönetiyorlar ?

Ayrıca okuyun : Zamanınızı Yönetin
Cevabı , süper ötesi güçleriniz olması ile ilgili değildir. Zamanınızı etkili bir şekilde kullanmayı öğrenmelisiniz. Birazdan vereceğimiz basit ama etkili ipuçlarına dikkat edin ve göreceksiniz ki günlük işleriniz daha verimli hale gelecektir. İşte o ipuçları.

1. Çalışmalarınızı Optimize Edin

Dinlenmenin en iyi yolu çalıştığınız işi değiştirmektir. Günlük çalışmalarınızda molaları kullanın ve optimum olarak 45 dakika çalışın ve 15 dakika ara verin. Ayrıca , yaptığınız işlerin birbirinden tamamen farklı olduğundan emin olun. Sayılarla ilişkili olan matematik dersine çalışırken , dinlenmek için sözcüklerle ilişkili olan Türkçe veya İngilizce dersine çalışmak buna iyi bir örnektir. Bu sizi dinlendirir. Deneyin ve sonuçlarını görün.

2. Zaman Çizelgesi Ayarlayın.

Bir aktiviteden diğerine geçerken aradaki zaman kaybını azaltmak adına , bir aktiviteden sonra hangisini yapacağınıza daha önceden karar vermiş olun. Eğer , her şeyi daha önceden planladığınız zamana göre yaparsanız , bu olay zamanla köklü bir alışkanlığınız haline gelir ve birçok dakikanızı da kurtarır. Daha fazla zaman kaybetmemek için az bir zaman ayırarak , işleriniz için daha önceden bir zaman çizelgesi ayarlayın.

3. Zaman Kayıplarını En Aza İndirin

Ev temizliğinden tutun da yemek yapmaya kadar her şeyin nasıl yapıldığına dair internette tonlarca ipuçları mevcut. Fakat bir tanesi var ki şaşırtıcı derece işe yarıyor : bir işi yapmak için belirli bir zaman ayırın ve onu asla aşmamaya çalışın. Bu maddeyi denediğiniz zaman şaşırtıcı derecede veriminizi artırdığını göreceksiniz.

4. Egzersiz Yapın

Birçok insan fiziksel egzersizin ne kadar önemli olduğunu bilir. Fakat , insanların gözden kaçırdığı şey ise egzersizin nasıl olması gerektiğidir. Egzersizlerinizi hazırlarken onların sistematik ve düzenli olmasına dikkat edin. Ayrıca , günlük olarak egzersizlerinizi yapın.

Eğer sağlığınızı ve hayatınızı gerçekten kaliteli bir hâle getirmek istiyorsanız haftada 150 dakikalık bir kardiyovasküler egzersiz yapmalısınız. Bunu yapmak sadece daha iyi hissetminizi sağlamakla kalmayacak , zihninizin daha da berraklaşmasına ve uykunuzun kalitesine katkıda bulunacaktır.

5. Çalışma Ortamınızı Düzenleyin

Çalışma ortamınızı iyi belirlemeniz gerekir. Bu özellikle evde çalışırken yapmanız gereken bir şeydir. Özellikle gününüzün çoğunu bir odada çalışarak geçiyorsanız bu kesinlikle sizin veriminizi artırır. Çalışma ortamınızın , derli toplu olmasına özen gösterin. Ayrıca , dikkatinizi dağıtacak şeyleri de (televiyozyon , laptop gibi) çalışma ortamınızda bulundurmayın.

Ayrıca , çalışma ortamınızın sağlıklı olduğundan da emin olmak gerekir. Yeterince aydınlık ve temiz hava dolu olması çalışmanız açısından önemlidir. Çalışma masanızın da rahat olmasına dikkat edin. Oturduğunuz yerin rahat olması sizin açınızdan iyidir fakat çok da rahat olmamasına özen gösterin çünkü çok rahat olduğu zaman uykunuzu getirebilir.

Şimdi , nasıl daha verimli çalışabileceğinize ve rutininizi geliştirmeye dair ipuçları edindiniz. Hemen uygulayın ve farkı görün. Ayrıca , sizin de böyle yöntemleriniz var ise yorum bölümünden bizlerle paylaşın


Paylaş :

Full Stack Developer · Yazılım Tutkunu · Fikir, kod ve teknoloji Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Bu yazı hakkındaki görüşünü benimle paylaşmaya ne dersin ?


Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum yap butonuna
  bastıktan sonra yorumunuz gönderilecektir. Yorumunuz incelenip onaylandıktan sonra diğer ziyaretçilerimiz tarafından da görünecektir. Lütfen, yorum yaparken saygı çerçevesinde ve hakaret etmeden yorum yapmaya özen gösteriniz.

Bu yorumu göndererek bu uyarıları okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.