Hayattaki Amacınızı Bulmanız İçin Kendinize Sormanız Gereken 7 Önemli Soru

Hayattaki Amacınızı Bulmanız İçin Kendinize Sormanız Gereken 7 Önemli Soru

Hayattaki amacınızı biliyor musunuz ? Çoğu insan , hayatını devam ettirecek kadar para kazanıyor bir kısmı ise çok daha fazlasını. Fakat başarının tanımı para değil , paradan daha fazlası. Mutluluğun daha çok , pozitif ilişkileriniz ve önem verdiğiniz kişilerin hayatına etki etmeniz ile ilişkisi vardır.

İşte aşağıda hayattaki amacınızı bulmanız için kendinize sormanız gereken 7 önemli soru.

1. Çocukluğunuzdan beri neye tutkulusunuz ?

Eğer , daha genç olsaydınız ne hissederdiniz ? Yazı yazmaktan tutun da heykel yapmaya kadar çocukluktan beri insan bir şeye tutkuludur. Ancak genelde , çocukluktan beri tutkulu olduğumuz şeyleri bırakırız. Bunu yapmamımızın finansal nedenler başta olmak üzere bir çok nedeni vardır.
Çocukken neye tutkulu olduğunuzu düşünün. Hala çocukken tutkulu olduğunuz şeyi yapıyor musunuz ? Eğer yapmıyorsanız , NEDEN ? Aynı şeyler için eskiden olduğu gibi tutkulu hissetmiyor musunuz ?

2. Eğer bir işiniz olmasa saatlerinizi ne yaparak doldururdunuz ?

Eğer bir işte çalışmak zorunda olmasanız ve evde oturmanıza izin verilmese , ne yaparak zaman geçirmeyi dilerdiniz ? Nereye gitmek isterdiniz ? Öğlenleri , genelde çoğu insan dinlenmeyi ve rahatlamayı ister. Eğer sınırsız zamanınız olsa ve bir işte çalışmak zorunda olmasanız ne yapardınız ? Herhangi bir yere not alın ve her gün farklı bir tanesini deneyin.

3. Hangi işi yaparken etrafınızdaki her şeyi unutuyorsunuz ?

Hayatımızın amacı belirlemek için çalışırken bayağı zaman kaybederiz. Çoğu insan saatlerin nasıl geçtiğini anlamaz ve hatta çalışmaktan yemeyi ve içmeyi bile unuttuğu olur. En son ne zaman böyle hissetiniz ?

4. Hangi sorunlar sizi daha derinden etkiliyor ?

En çok hangi konularda yazılar okumayı seviyorsunuz ? Haberlerde ilginizi çeken şeyleri ya da sevdiğiniz bir alanı düşünün. Çevresinden yeni yemek tarifleri öğrenmek için tutkusu olan insanlar bile var fakat çoğu zaman bu tutkularının maalesef farkında olamıyorlar.

Eğer tam emin değilseniz , hemen üzülmeyin. Tutkularınızı bulmak biraz zaman alabilir. Boş zamanlarınızda yaparken eğlendiğiniz ve çok zevk aldığınız şeyleri bulmaya çalışın. Eninde sonunda hayatta neye tutkulu olduğunuzu bulacaksınız.

5. Yakın arkadaşlarınızla ne tür diyaloglar kuruyorsunuz ?

Zamanımızın çoğunu yakın arkadaşlarımızla geçiririz. Ailenizden ziyade arkadaşlarınızla ilgi alanlarınızı ve hobilerinizden daha çok konuşursunuz. Arkadaşlarınızla sürekli olarak konuştuğunuz konular var mı ? Gerçekten bu soru hayatımızdaki amacımızı belirlemede çok önemli bir sorudur.

Tartışmaktan ya da konuşmaktan daha çok zevk aldığınız konuları ve ayrıca , arkadaşlarınızın sizden daha çok hangi konularda yardım istediğini düşünün. Bu sizin hangi konuda tutkulu olduğunuzu bulmanıza çok yardımcı olacaktır. Çünkü bu sizin neye ilgili olduğunuzu ve hangi konuda iyi olduğunuzu gösterir.

6. Hayatta ölmeden önce yapmak istediklerinizin listesini yapın

Ölmeden önce neleri yapmak istersiniz ? Bu sorunun cevaplarını içerecek şekilde bir liste hazırlayın ve hayattaki amacınızı keşfetmeye çalışın. Listeyi gözden geçirdiğinizde sizin için neyin önemli olduğunu ve duygusal olarak sizi nelerin tatmin ettiğini göreceksiniz.

7. Eğer bir hayalin olsaydı , gerçekleştirebilir miydin ?

Birçoğumuzun hayalleri vardır. Ama hiçbir finansal problem olmadığını varsayarak hangi hayalinizin peşinden koşardınız ve gerçek olmasını isterdiniz ? Bu sorunun cevabını düşünün. Daha sonra ise “Bunu nasıl başarırım ? ” sorusuna cevap vermeye çalışın. Bunu yaparken lütfen kendinize başarılı olamayacağınızı söylemeyin.

Negatif düşüncelere kapılıp hayatınızın amacını bulma konusunu arka plana atmayın. Bunun yerine , her hafta sizi hayallerinize bir adım daha yaklaştıracak şeyleri yapın.


Paylaş :

Full Stack Developer · Yazılım Tutkunu · Fikir, kod ve teknoloji Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Bu yazı hakkındaki görüşünü benimle paylaşmaya ne dersin ?


Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum yap butonuna
  bastıktan sonra yorumunuz gönderilecektir. Yorumunuz incelenip onaylandıktan sonra diğer ziyaretçilerimiz tarafından da görünecektir. Lütfen, yorum yaparken saygı çerçevesinde ve hakaret etmeden yorum yapmaya özen gösteriniz.

Bu yorumu göndererek bu uyarıları okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.