İlk Uçuş Deneyimim


Başlığı okuyanlar belki de pilot olduğumu filan zannedip ne uçma deneyimi , yine ne zırvalıyor bu çocuk filan gibi sorular aklınıza gelebilir. Aslında uçakla yapılan bir seyahatin belki de birçoğunuz için büyük bir olay olmayabilir. Ama bu olayı benim için yazmaya değer kılan şey , ilk oluşudur.

Hepimiz , hayatımızdaki ilklere hep önem veririz. Elbette sonların da önemi ve yeri ayrıdır ama şuan ilklerden bahsediyoruz değil mi 😀

Böyle saçmalıklarla dolu bir giriş yaptıktan sonra uçuşumdan bahsedebilirim sanırım.

Eğer , hakkımda kısmını okuduysanız Kocaeli Üniversitesi’nde öğrenci olduğumu hatırlarsınız. Mağlum , ara dönem diye memleketim olan Kayseri’de tatil yapıyordum ve tatilin bitmesi üzerine her zaman ki gibi otobüsle dönmek yerine -ki 10 saat en az- uçak ile dönmeyi tercih ettim.(tabi bu kararı uçak biletini ucuza almak için daha önceden verdim.)

Uçak biletini nasıl aldığım kısmını geçersek sabah saatinde olan uçağıma yetişmek için erkenden kalktım ve biraz ilk uçuşum olması nedeniyle de heyecanlıydım. Hatta o kadar heyecanlıydım ki uçuşa 24 saat kala açılan online check-in işlemini sistem açılır açılmaz yapmıştım. Her neyse uçuş sabahına gelelim. Uçağa binerken birkaç prosedürü geçiyorsunuz. Sık uçanlar bilir. (bilmeyenler üzülmesin çok da büyük bir şey değil.)

Her yerde görevli var zaten. Ben de görevlilerin yönlendirmeleriyle oturacağım koltuğa kadar buldum. Sırt çantamı yerleştirdikten sonra yerime oturdum. Kabin görevlileri gerekli tedbirleri anlatıyor. Ben de nasıl heyacanlıysam iştahlı bir şekilde dinliyorum. (ilk defa bindik olsun o kadar.) Sonrasında ise uçak kalkmak için güzergahına girdi ve havalandı. Çok güzel bir kalkış oldu benim açımdan. (Maşallah pilot işinin ehliymiş 😀 )

Daha sonra uçağın iyice yükselmesini beklerken yardımcı pilotumuz deniz seviyesinden 11600 km yukarı da olduğumuzu söyledi. Yaklaşık 5 dakika gökyüzünden aşağıyı seyrettikten sonra , bulutların da görüş açımı engellemesiyle , daha önce telefonuma yüklediğim bir hikayeyi okumaya başladım.

Kısacık olan bu hikayeyi bile bitiremeden yardımcı pilotumuz birazdan inişe geçeceğimizi anons etti. Bu sırada tam da İstanbul açıklarındaydık ve benden cep telefonumdan bir görüntü yakaladım. İşte o görüntü

(Yerden o kadar yukarıda olunca biraz kalitesiz çıkmış olabilir. )

Fotoğrafta tam belli olmuyor ama aşağısı Marmara Denizi ayrıca bulutların biraz da sisin etkisiyle anlaşılmaz gizemli bir fotoğraf haline bürünmüş. Neyse böylece bırakıyorum.

Daha sonrasında ise güzel bir inişle ve ilk uçuş deneyimimin büyük bir kısmını geride bıraktım. Sonrasında ise bagaj işlemleri filan geliyor zaten. Sonra da Kocaeli’ne geçtim zaten.

Her ne kadar kısa da sürse uçak yolculuğunun da yorucu olduğunu fark ettim. İşte bu da 1 saat 15 dakika olan uçak deneyimim oldu. Yazımı sabırla buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler.


Paylaş :

Full Stack Developer · Yazılım Tutkunu · Fikir, kod ve teknoloji Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Yorumlar (2)

 • İlk defa uçacak veya uçmayı düşünenler için samimi bir dille anlatılmış güzel bir rehber. 😀


 • Bu yazı hakkındaki görüşünü benimle paylaşmaya ne dersin ?


  Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

  Yorum yap butonuna
   bastıktan sonra yorumunuz gönderilecektir. Yorumunuz incelenip onaylandıktan sonra diğer ziyaretçilerimiz tarafından da görünecektir. Lütfen, yorum yaparken saygı çerçevesinde ve hakaret etmeden yorum yapmaya özen gösteriniz.

  Bu yorumu göndererek bu uyarıları okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.