Okulu Uzatanlara Yönelik Katkı Payı Uygulaması Hakkında

Okulu Uzatanlara Yönelik Katkı Payı Uygulaması Hakkında

Okulu uzatanlara yönelik yapılan katkı payı(harç) uygulaması hakkında söyleceklerim , hiçbir kurumla , kişiyle ve partiyle alakası olmadığı gibi herhangi bir siyasi görüşü destekler nitelikte de değildir. Birazdan söyleceklerim tamamen kendi düşüncelerimdir.

Bir üniversite öğrencisi olarak ( okulu uzatmadım , yanlış anlaşılmasın) bu yeni uygulamayı görünce ister istemez sinirlendim ve biraz da üzüldüm. Bu uygulamayla(!) , Hükümetin gündüz öğrencileri için , 3 yıl önce kaldırdığı harç ücretleri katlanarak geri geliyor.

Bu uygulamada , okulu uzatan öğrencilerin aldığı derslerin kredi toplamına göre , fakültelere göre değişiklik gösteren bir katkı payı hesaplaması yapılıyor. Öğrencinin eğitimine devam edebilmesi için ödenmesini de şart koşuyor. Hal böyle olunca da 1000 TL’yi geçen paralar ortaya çıkıyor. Öğrenci arkadaşlar bu paranın kendilerine ya da ailelerine ne kadar külfet olduğunu daha iyi bilir.

Hesaplama ise şu şekilde: Katkı payı ücreti + ders kredi ücreti * kredi sayısı * 150/100

Özellikle ikinci öğretim öğrencileri , bu uygulama ile birlikte sadece tek bir dönem için bile 1000 TL’yi aşan meblağlar ile karşı karşıya geliyor.
Bunun üstüne YÖK’e yapılan itirazlar sonucu , YÖK biraz insafa geldi diyebiliriz. Öyle ki YÖK bu uygulamadaki bazı maddeleri iptal etti. Uygulama ilk başta , okulu uzatmayanların dahi bir dersi 3 kez üst üste aldığı zaman da katkı payı ödemesi gerektiğiyle ilgiliydi.
Ayrıca kamuoyundan bazı kişilerin de düşüncelerine yer vermek istiyorum.
İTÜ Makine Mühendisliği’nden Efe Ersöz de mağdur öğrencilerden. Bunun üniversitede dersler dışında da faaliyetleri bulunan öğrencileri cezalandırmak anlamına geldiğini belirten Ersöz, “Üniversite entellektüel gelişiminizi arttıracağınız, kendinizi geliştireceğiniz yerdir. Ama bunun yerine ‘Bir an önce okulu bitir ya ucuz işgücü ol, ya da işsiz kal’ diyorlar”diye konuştu.
Ersöz farklı bir noktaya daha dikkat çekti: “Okulun uzaması bazı durumlarda doğaldır bile denilebilir. Mesela İTÜ Makine’de bir söz var: Makine’yi dört senede bitiren dört sene kaybeder ama beş senede bitiren bir sene kaybeder. Bu biraz da böyle.”
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Şehir Planlama bölümünden Burcu Yanar, sistemin paralı eğitime geçişte bir adım olduğu görüşünde.
Yanar, “Tepkiyi ölçüyorlar sanırım. Okullar iyice ticarethaneye dönmüş durumda zaten. Okulu uzatmak ya da uzatmamak öğrencinin kararı; çalışıyordur ya da farklı sebepleri vardır bunun için. Tembeldir diyip kestirip atamazsınız. Rektörler bu imajı çizerek uygulamayı meşrulaştırmaya çalışıyorlar” diye konuştu.
Yanar, öğrencilerin barınmadan, eğitim ve gıdaya kadar harcamalarının zaten fazla olduğunu belirterek, “Buna kesinlikle karşı durmak gerekiyor” dedi.

Okulu uzatanlar zaten belli bir harç ödüyorlar. Böyle bir uygulama ile onları iki kat cezalandırmak ne kadar doğru bilmiyorum. Şimdilik diyeceklerim bu kadar. Ben ve tüm öğrenci arkadaşlarımın Allah yardımcısı olsun.

Güncelleme : Uygulama çıkarılmadan kaldırıldı. Zaten doğrusu da olmaması idi.


Paylaş :

Full Stack Developer · Yazılım Tutkunu · Fikir, kod ve teknoloji Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Bu yazı hakkındaki görüşünü benimle paylaşmaya ne dersin ?


Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum yap butonuna
  bastıktan sonra yorumunuz gönderilecektir. Yorumunuz incelenip onaylandıktan sonra diğer ziyaretçilerimiz tarafından da görünecektir. Lütfen, yorum yaparken saygı çerçevesinde ve hakaret etmeden yorum yapmaya özen gösteriniz.

Bu yorumu göndererek bu uyarıları okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.