Blogger’da Arama Açıklaması Kullanımı ve Önemi


Merhabalar ,

Bu yazımda , Blogger’in bize sunmuş olduğu “Arama Açıklaması” özelliğinden bahsedeceğim.
Arama Açıklaması Nedir ?

Arama açıklaması , meta description yani meta-açıklama diye tâbir edilen kısım yerine geçen bölümdür. Buraya yazacaklarınız , siteniz indekslenirken arama motorları tarafından kayıt edilecektir ve arama yapıldığı zaman açıklama olarak buradaki kısım gözükecektir. Takdir edersiniz ki sosyal medyanın yazıların yayılması üzerine çok büyük bir etkisi var. Burada yazdıklarıız aynı zamanda sosyal medyadaki paylaşımlarda yazıda gözükecektir.
Arama Açıklamasını Nasıl Kullanmalı ?

Eğer , ciddi anlamda bir blogcuysanız sosyal medyanın ve yaz başlığının ,  yazıların yayılması üzerine etkisini de biliyorsunuzdur. Yazınızın başlığı , adeta sizin vitrininiz gibidir. Eğer özenli bir şekilde kitlenize göre dizayn etmezseniz kimse içeri girmez. 
Bu nedenlerden dolayıdır ki arama açıklamasına ilginç şeyler yazarak , insanları yazıyı okumaya teşvik edebilirsiniz. Ayrıca , arama açıklamalasına yazdığınız yazı da sosyal medyada yazınız paylaşıldığında görünecektir. Bu nedenle arama açıklamasını ilgi çekici bir şekilde yazmalısınız . Böylece daha geniş bir okuyucu kitlesine ulaşırsınız.
Arama açıklamalarına insanların dikkatini çekecek cümleler yazın ki makaleniz daha fazla okunsun. Ayrıca , arama açıklamalarını yazarken içerikten tamamıyla bahsetmemeniz sizin yararınıza olacaktır. Öyle ki ,  arama açıklamasında konunun önemli kısımlarına değinirseniz , arama motorunda o kısım gözükeceğinden insanlar öğreneceğini öğrenir ve daha yazınıza girmeden okuyucu kaybedersiniz.
Arama Açıklamasını Blogger’da Nereden Ayarlarım ?

Yeni yazınızı yazarken sağ tarafta bazı ayarlamalar görürsünüz buradan Arama Açıklaması kısmına sosyal medyada ve arama motorlarının indekslerken göstereceği yazıyı yazın.
blogger-arama-aciklamasi
Yukarıdaki resimde gördüğünüz yere tıklayın ve ilgi çekici cümleleri girin ve daha fazla okuyuca ulaşın.
Aşağıdaki resimde ise arama açıklamasına girilen yazının Facebook’da ki görünüşü gösterilmiştir.
arama-aciklamasi-facebook
Hepinize iyi bloglamalar.


Paylaş :

Full Stack Developer · Yazılım Tutkunu · Fikir, kod ve teknoloji Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Yorumlar (4)

 • Merhabalar.Ben buna benzer bir konuda birşey danışacağım.Mesela Google'e sitemin adını yazdığım zaman Site Adı – Açıklama(Slogan) şeklinde çıkması lazım.Fakat bende Sadece site adı çıkıyor.Yanında site açılaması(sloganı) çıkmıyor.Oysa ki ayarlarda site açıklaması kısmı ve şablonumda açılama kodu ekli.Bilginiz varsa yardımlarınızı bekliyorum.

 • merhabalar…sizden konuyla alakası olmayan bilgi rica etsem 🙁 çook uzun süredir bloglovine giremiyorum aylardan beri hatta…bana önerilen tüm dns ayarlarını girdim sonuç hüsran..bu konuda bir fikriniz var mı acaba ??

 • merhabalar…sizden konuyla alakası olmayan bilgi rica etsem 🙁 çook uzun süredir bloglovine giremiyorum aylardan beri hatta…bana önerilen tüm dns ayarlarını girdim sonuç hüsran..bu konuda bir fikriniz var mı acaba ??


 • Bu yazı hakkındaki görüşünü benimle paylaşmaya ne dersin ?


  Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

  Yorum yap butonuna
   bastıktan sonra yorumunuz gönderilecektir. Yorumunuz incelenip onaylandıktan sonra diğer ziyaretçilerimiz tarafından da görünecektir. Lütfen, yorum yaparken saygı çerçevesinde ve hakaret etmeden yorum yapmaya özen gösteriniz.

  Bu yorumu göndererek bu uyarıları okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.