Kendime Sorduğumda Daha Mutlu Olduğum 7 Soru

Kendime Sorduğumda Daha Mutlu Olduğum 7 Soru

Mutluluk bağlamında düşündüğümüzde , zayıf noktalarımıza veya eksikliklerimize takılıp kalmak yerine elimizde ne olduğuna ve neye minnettar olmamız gerektiğine bakmamız gerektiğini düşünüyorum. Böyle olunca da bir çok soru geliyor aklımıza ve onlar cevaplandığında bizim için pozitif sonuçlara yer veriyor. Daha mutlu hissetmeniz için kendinize sorabileceğiniz işte o 7 soru :

1. Seviliyor muyum ?

Hayatımda bir kere dahi bile olsa sevildiğimi kendime sorduğum zaman kendimi daha mutlu hissediyorum. Gerçekten , yanınızda bulunan ve sizi içten içe önemseyen kişiler var mı ? Çünkü ilişkilerimizin kalitesi bizi tanımlar. İlişkilerimiz ne kadar kaliteli ise hayatlarımız da ona paralel olarak kalitelidir. Size zarar veren arkadaşlıklardan ya da çıkarlara dayalı birlikteliklerden kaçının. Çünkü , siz bundan daha iyisiniz. Gerçek manada daha mutlu hissedebileceğiniz ilişkiler kurun.

2. Güvenilir miyim ?

İnsanların bana olan inancını ve güven seviyelerini düşündüğüm zaman daha mutlu hissediyorum. Etrafınızda tavsiyelerinize ihtiyaç duyanlar var mı ? Yol göstermenize ihtiyaç duyanlar var mı ? Birisi veya birileri tarafından ihtiyaç duyulduğumuzu bilmek en azından birisi olduğumuz anlamına gelir. Asla , değerinizi küçümsemeyin. Size güvenen insanları ve sizinle gurur duyan insanları kendinize hatırlatın.

3. Umudumu kaybettim mi ?

Bazen negatif sorular da pozitif duygulara öncülük edebilir. Kendimize , eğer işler yolunda gitmezse ile başlayan sorular sormaya başladığımızda ve bu sorulara evet cevabı verdiğimizde işlerin ne kadar kötü olduğunu görürüz. Ancak , bu sorulara hayır cevabı olacak şeyleri kendimize hatırlattığımız zaman işler bizim için daha kolay olabiliyor ve daha mutlu hissediyoruz.

4. Buraya nerden geldim ?

Asla nereden geldiğinizi unutmayın. En kötü , en dibe battığınız anı düşünün. Biliyorum , bunu yapması bile oldukça rahatsız edici. Sonrasında ise şu anda olduğunuz yere oradan nasıl geldiğinizi düşünün. Eğer kendinize kızdıysanız , şu an olduğunuz yerden daha kötü bir konumda olsaydınız neler olacağını düşünün.

5. Seçeneklerim var mı ?

Birçok insan düşüncelerini kendi verdiğini zanneder fakat aslında yaptıkları başkalarının istedikleridir. Çoğu insan , sonu gelmeyen bir işte sıkışıp kalır , borç içinde yüzer ya da kısıtlamalarla etrafları sarılmıştır. Eğer , bunlardan biri bile sizin başınıza gelmişse , sizi diğerlerinden geri tutan kısıtlamaların ne olduğuna odaklanın. Kendimi , öümde ne kadar açık kapı olduğunu düşündüğüm zaman ,  daha mutlu hissediyorum. Her şey oldukça yakın bile gözükse , bakmaya devam edin. Yeterince ısrarcı olduğunuz zaman göreceksiniz ki her şey daha iyi bir hâle gelmiş olacak.

6. Hobilerimi bir adım öteye taşıyabilir miyim ?

Yapmaktan zevk aldığınız şeyleri düşünün ve onları daha eğlenceli hâle getirebilecek bir yol arayın. Hobilerinizi keşfedin ve acaba o hobileri bir şekilde tutkuya çevirmenin bir yolu var mı araştırın. Bir yol var ki o yolları ararken oldukça aktif bir yol oynar. Bir resime mi bakıyorsunuz ? Bir tane de siz çizmeye başlayın. Okumayı seviyor musunuz ? Yazar olmayı düşünün. Yapmaktan aşırı derecede zevk aldığımız şeyleri bu şekilde sorgulayabileceğimiz bir çok yol var. Hobilerinizi araştırmaya devam ederek daha mutlu olduğunuzu göreceksiniz.

7. Minnettar olduğum şeyler neler ?

Tüm yıl boyunca bu soruyu kendinize sormanız için hiçbir kısıtlama yok. Hangi özelliklerim veya sahip olduklarım için minnettar olduğumu düşününce kendimi daha mutlu olduğumu hissediyorum. Eğer , bu soruyu sorduğunuzda bir cevap alamıyorsanız , hemen minnettar olabileceğiniz şeylerin listesini oluşturun. Hatta onları bir kenara dahi yazabilirsiniz. Böylece onlara her baktığınızda kendiniz daha mutlu hissettiğinizi göreceksiniz.


Paylaş :

Full Stack Developer · Yazılım Tutkunu · Fikir, kod ve teknoloji Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Yorumlar (2)

 • Hocam gerçekten ciddi anlamda insana birşeyler katabilecek kapasitede bir yazı olmuş ve ben çok beğendim,arşivledim.Bu tarz yazılar beklerim arada bir.

 • İlginiz için teşekkür ederim , tabii ki böyle yazılar yazmaya devam edeceğim 🙂


 • Bu yazı hakkındaki görüşünü benimle paylaşmaya ne dersin ?


  Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

  Yorum yap butonuna
   bastıktan sonra yorumunuz gönderilecektir. Yorumunuz incelenip onaylandıktan sonra diğer ziyaretçilerimiz tarafından da görünecektir. Lütfen, yorum yaparken saygı çerçevesinde ve hakaret etmeden yorum yapmaya özen gösteriniz.

  Bu yorumu göndererek bu uyarıları okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.