Verimliliğinizi Artırmaya Yönelik İpuçları

Verimliliğinizi Artırmaya Yönelik İpuçları

Merhaba arkadaşlar,

Uzun bir süredir blogumda yeni bir yazı görmediğinizin farkındayım.

Gerek okulun verdiği ardı arkası kesilmeyen uğraştırıcı ödevler gerek benim uğraştığım yan projeler olsun, birazcık sizden uzak kaldım.

Hâl böyle olunca da sizi çok özledim.

Her fırsatta da dile getirdiğim gibi blog yazısı yazmak insanlara gerçekten çok iyi değerler katıyor. Yani, düşündüğünüz zaman blog yazmak için blog okumak gerekiyor. OKUMANIN ne kadar yararlı bir şey olduğunu söylememe gerek yok. Bunu her fırsatta da söylemeye gayret ediyorum ki belki bir kişi bu yazıdan etkilenir – ne mutlu bana eğer öyle olursa – de yazmaya başlar diye. Çünkü blog yazısı yazmak, YAZI YAZMAK önce okumayı gerektirir.

Konuyu fazla dağıtmadan neden uzun bir süredir ortada yoktum ondan bahsedeyim.

Yukarıda da kısaca bahsettiğim gibi okulun yüklediği projeler ya da projeler yığınını ana sebep olarak gösterebilirim. Çünkü bazıları sınavlarla çakışıyor ve hem sınav hem projeyle uğraşmak zorunda kalıyorum. Bu ikisi de tabii ki insanı yoruyor. Bunlar da yetmezmiş gibi bir de yan projemle ilgileniyorum. Fakat bu kadar şeyin üstesinden hakkıyla geldiğimi düşünüyorum. Peki, bir güne nasıl bu kadar şeyi sığdırabiliyorum ve nasıl hepsini verimli bir şekilde bitirebiliyorum. Bu yazımda asıl bahsetmek istediğim olay bu : “Zamanı verimli kullanıp işleri olabildiğince çabuk bitirmek.”

Biraz uzun oldu sanırım fakat demek istediğimi iyi anladığınızı düşünüyorum. Peki, asıl soruya dönelim : “Nasıl ? ”

Sosyal Medyayı Doğru Kullanın


Biliyorum…Biliyorum… Herkes aynı şeyi söylüyor.

Fakat, bir açıdan baktığınızda haksız da sayılmazlar.

Sosyal medyayı doğru kullanmak ile kastettiğim şey, zamanınızı sosyal medyada gereğinden fazla harcamamak.

Peki ben sosyal medya kullanmıyor muyum ?

Evet !

Bu sorudan daha önemli olan soru ise : “Nasıl kullanıyorsun ?” sorusudur.

Sosyal medyayı, genellikle bir işe ara verdiğim zaman, kafamı boşaltmak adına giriyorum. Öyle ki, o kadar işin gücün arasında insan boğuluyor ve sıkılabiliyor. Facebook’da gördüğünüz bir video ya da Twitter’da okuduğunuz bir tweet sizi neşelendirebiliyor. Belki farkında olmadan motive bile oluyoruzdur. Bazılarınızın hemen, “Oooo, motive oluyormuşuz. O zaman niye fazla kullanmayalım ki ? ” dediğini duyar gibiyim. Fazla kullanmamalısınız çünkü yukarıda bahsettiğim nitelikte videolardan veya tweetlerden ziyade, bunların tam aksine sizi oyalacak ve size bir değer katmayacak şeyler mevcut.

Bu yüzden sosyal medyayı kullanırken dikkatli olun ve benim tavsiyem çok fazla abartmadan, molalarınızda bir göz atmanız yönünde olacaktır.

İşinizi Kolaylaştıracak Uygulamalar Yükleyin


Gerek bilgisayar mühendisliği öğrencisi olmam gerek ise teknolojiyi sevmemden dolayı akıllı telefonumu işimi kolaylaştıracak şekilde çok fazla kullandığımı düşünüyorum. Genellikle birçoğumuz, akıllı telefonumuzu video izlemek,mesajlaşmak veya oyun oynamak gibi aktiviteler için kullanırız.

Ancak, akıllı telefonunuzu işlerinizi daha kolay hâle getirebilecek ve iyi organize olmanızı sağlayacak şekilde kullanabilmeniz de mümkün.

İyi,güzel ama o uygulamaları nereden bulacağız ?

Tabii ki kullandığınız akıllı telefonların Store uygulamalarında bunun için birçok uygulama mevcut. Fakat, o kadar uygulama içinden sizin için doğru olanı aramak, samanlıkta iğne aramak gibi olacaktır. O yüzden, buradaki bağlantıya tıklayarak sizin için seçilmiş bazı uygulamalara çok fazla aramadan ulaşabilirsiniz.

Not Alın


Çok eski fakat hâla geçerliliğini koruyan çok güzel bir söz vardır : “Söz uçar, yazı kalır.”

Gerçekten de öyle….

Yapacağınız işleri, gideceğiniz yerleri,elektronik postalarınızı(e-mail) ve hatta egzersiz saatlerinizi bile telefonunuza not ederek işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Çünkü biliyorsunuz ki birçok telefonda hatırlatma ayarı mevcut.

Yarın, atmanız gereken bir elektronik postayı, üssünüze teslim etmeniz gereken raporu hatırlatan bir küçük nottan ya da hatırlatmadan daha yararlı ne olabilir ki !

Ayrıca, size ilham veren veya verimliliğinizi artırmaya yönelik alıntıları ve cümleleri not alarak ara sıra onları okuyarak motive olmanız da mümkün.

Egzersiz Yapın


Muhtemelen birçoğunuz bu maddeyi görünce şaşıracaksınız ve hatta bazılarınız “Bunun ne alakası var ki şimdi ? ” diyecek.

Egzersiz, sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak hareketlerdir.

Ayrıca, egzersiz yaparak vücudunuzun dinç kalmasını sağlıyorsunuz.

Eğer, herhangi bir egzersiz yapmıyorsanız, 20 dakikalık yürüyüş başlangıç için iyi bir seçim olacaktır.

Ve atalarımızın dediği gibi : “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.”

Zaten fiziksel olarak dinç hissetiğiniz zaman motivasyonunuz da ve veriminiz de daha yüksek olacaktır.

Dinlendirici Bir Şekilde UyuyunBir günün bitişi ve diğer günün başlangıçı için olan en önemli şey şüphesizi iyi alınan bir uykudur.

Öyleki, uyku bir önceki günün yorgunluğunu atarak diğer güne dinç başlamanız için çok önemli bir faktördür.

Uykunuzu alın !

Uykunuzu alın derken saatlerce uyumanızı kastetmiyorum. Uykunuzu almanız için bulunduğunuz yaş grubuna uygun bir saat aralığında uyumak yeterli olacaktır.

Ayrıca, uykunuzu almak sadece uyuduğunuz ve uyandığınız zaman arasında geçen süre ile alakalı değildir. Uykuyu almak, aynı zamanda iyi bir uyku uyumayı gerektirir. Bunun için, uyuduğunuz yerin havasının temiz ve ferah olduğundan, yatağınızın ortopedik ve size uygun olduğundan emin olun. Çünkü uyuduğunuz odadaki hava oksijen oranı olarak çok temiz değilse saatlerce bile uyusanız dinlenemezsiniz.

Evet, arkadaşlar. Uzun bir süredir görüşmedikten sonra satırlarımı burada yavaş yavaş noktalıyorum. Umarım, sizin için yararlı bir yazı olmuştur. Eğer, bu yazıyı beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Tekrar görüşmek dileğiyle… Hoşçakalın !


Paylaş :

Full Stack Developer · Yazılım Tutkunu · Fikir, kod ve teknoloji Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Bu yazı hakkındaki görüşünü benimle paylaşmaya ne dersin ?


Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum yap butonuna
  bastıktan sonra yorumunuz gönderilecektir. Yorumunuz incelenip onaylandıktan sonra diğer ziyaretçilerimiz tarafından da görünecektir. Lütfen, yorum yaparken saygı çerçevesinde ve hakaret etmeden yorum yapmaya özen gösteriniz.

Bu yorumu göndererek bu uyarıları okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.