İşinize Yarayabilecek Instagram Taktikleri

İşinize Yarayabilecek Instagram Taktikleri

Instagram, her geçen gün daha da büyüyor. Öyle ki, büyümenin ve artan video içeriğinin ardından videoların süresini 60 saniyeye çıkardı. Biliyoruz ki her gün 80 milyon fotoğraf Instagram üzerinden paylaşılıyor. Sadece 6 yıllık bir platform olmasına rağmen birçok pazarlamacının ve markanın da dikkatini çekmiş durumda.
Instagram, sizi hedef kitlenizle buluşturmak için harika bir yer diyebiliriz. Bazı araştırmalarda hedef kitleye ulaşmak için Instagram’ın, Facebook ve Twitter’dan daha iyi olduğu ortaya çıkmış. Fakat, yakın zamanda işler biraz değişebilir.
 Geçtiğimiz günlerde Instagram algoritmasıının değişeceğini açıkladı. Önümüzdeki haftalarda ya da aylarda, zaman tünelimizin akışının biraz değiştiğini görebiliriz.
Paylaşılan video veya fotoğraf yerine Instagram’ın algoritmasına göre popüler olan video veya fotoğrafları görebileceğiz.

Fakat Instagram’ın şuanki hali düşünüldüğünde, marka bilinirliğinizi artırmak için Instagram’ı efektif olarak nasıl kullanabiliriz buna bir göz atalım.

1. Hikayenizi Resimlerle Anlatın

Facebook ve Instagram’da insanları bu kadar ünlü yapan şeyin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Eğer, bu kişilerin paylaştıklarına bakarsanız, yaşadıkları hikayeleri harika resimlerle anlattıklarını göreceksiniz.

Bazı fotoğrafları var ki gerçekten çok ilham verici, bazı fotoğrafları var ki oldukça üzücü. Fakat, demek istediğim bir insanın duygularını yansıtması.

2. Temanızı Belirleyin

Başarılı Instagram hesapları, belirli bir tema üzerinden paylaşımda bulunurlar. Adidas veya Lululemon gibi markalara baktığınızda, sadece bazı filtre ve renk kullanarak paylaşımda bulunuyorlar. Instagram’ın renklerle alakalı olduğunu unutmayın.

Temanıza karar verirken, hedef kitlenizi iyice anlamanız gerekir. Sonrasında ise özgün olmayan veya kötü bir kamerayla çekilmiş fotoğraflar paylaşmaktan kaçınmalısınız.

Profesyonel olarak çekilmiş fotoğrafları paylaşarak marka bilinirliğinizi daha fazla artırabilirsiniz. Fotoğrafınıza profesyonel bakış kazandıracak bir çok uygulama ve program da zaten mevcut.

3. Hashtag Kullanın

Bazen, hashtaglerin biraz rahatsız edici bulabilirsiniz. Fakat, bunun yanında doğru kullanırsanız çok daha fazla kitleye ulaşacağınızı da unutmayın. Öte yandan ise hashtaglerle özellikle belirli bir içeriği arayan kullanıcılara yani diğer bir deyişle hedef kitlenize ulaşırsınız.

Hashtagler aynı zamanda topluluğunuzun ve markanızın bir parçası konumundadır. Repost uygulamalarla, diğer kullanıcılarında aynı hashtagde paylaştıkları içeriği yayınlayabilirsiniz. Böylelikle de hedef kitlenizle iletişim kurmuş olursunuz.

4. Süreklilik Sağlayın

Instagram takipçinizi artırmanın en anahtar noktası, sürekliliktir. Instagram hesabınızda, belirli aralıklarla yayınladığınız içerikler sosyal medyadaki kampanlarınızın ve markanızın bilinirliğini artırmak için büyük bir fark oluşturacaktır.

Instagram üzerinden sürekli olarak paylaşımda bulunmak çok önemlidir. Haftada bir belki üç kez içerik yayınlamanız takipçilerinizde yeni bir içerik bekleme isteğini de uyandıracaktır.

5. Biyografinizi Optimize Edin

 

Instagram biyografi için size 150 karaktere kadar yazı yazma imkanı veriyor. Şirketiniz veya kampanyanız hakkında önemli noktalara vurgu yapmak için iyi değerlendirilmesi gereken bir alan. 3. maddede bahsettiğimiz oluşturduğunuz hashtag veya website linki sizin lehinize büyük bir fark oluşturabilir.

Sonuç

Bugünlerde görsel içerik her geçen gün önemini artırarak devam ettiriyor. Instagram’ın algoritmasının değişmesine rağmen hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı olabilecek iyi bir sosyal medya platformu konumunda bulunuyor.


Paylaş :

Full Stack Developer · Yazılım Tutkunu · Fikir, kod ve teknoloji Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Bu yazı hakkındaki görüşünü benimle paylaşmaya ne dersin ?


Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum yap butonuna
  bastıktan sonra yorumunuz gönderilecektir. Yorumunuz incelenip onaylandıktan sonra diğer ziyaretçilerimiz tarafından da görünecektir. Lütfen, yorum yaparken saygı çerçevesinde ve hakaret etmeden yorum yapmaya özen gösteriniz.

Bu yorumu göndererek bu uyarıları okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.