Mutlu Olmanın 3 Anahtarı

Mutlu Olmanın 3 Anahtarı

Bir çoğumuz yaptığımız işten mutlu değiliz. Neden ? Belki, seçtiği meslek hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmamasından ya da zaman içerisindeki beklentilerinin değişmesinden dolayıdır diye düşünüyorum. Bunların yanı sıra, belki de kişi kendi tarafında her şeyi yapıyordur fakat çalıştığı kişi veya kurumlarda o işi sevmemesine yol açan bir şeyler olabilir. Bu da ihtimaller dahilindedir diye düşünüyorum.

Benim tavsiyem, özellikle üniversite seçim aşamasında olan arkadaşlarım var ise, seçeceğiniz mesleği uzun süre yapabileceğiniz ihtimalini düşünün ve kararınızı verirken bu kriteri de göz önünde bulundurun. Yeteneğinizin  olmadığı veya sevmeyeceğiniz bir alana hiç bulaşmayın derim. Eğer beni dinlerseniz bu naçizane tavsiyemdir.
 

1. Sevdiğiniz işi yapın

Az önce de bahsettiğim gibi sevdiğiniz işi yapın. Hayatınızı karmaşık hâle getirebilecek şeylerden de kaçının. Hayatınızı basit bir hâle getirin. Buradaki basitten kastım, hayatınız karma karışık olmamalı ki günlük hayatınız sizi yormasın. Basit birisi olun gibi bir mâna çıkarmayın.

Hayatınızdaki karmaşıklığı azalttığınızda göreceksiniz ki kendinize daha fazla vakit ayırabiliyorsunuz ve böylelikle daha dingin bir şekilde hayatınıza devam ediyorsunuz. Ne kadar duru bir kafaya sahip olursanız aldığınız kararların o kadar iyi olur diye düşünüyorum.

Belki de en önemlisi hayallerinizin peşinden koşun. Blogumda birçok kez bu cümleyi tekrar ettiğimi görürsünüz. Çünkü, bu konu oldukça önemli. Sevmediğiniz işi yapmaya sürüklenmenizi istemediğim için de bu tarz cümleleri sarf etmeye devam edeceğimden emin olabilirsiniz.

 

 Ayrıca okuyun :
  Limit : Hayal gücünüz 

 

Eğer kalbiniz size bir şeyi yapmanız konusunda ısrar ediyorsa, lütfen bir kez bile olsa kalbinizin sesini dinleyin. O ses, sizi sevdiğiniz işe yönlendirmenizdeki en iyi rehberinizdir.Bu çağrıya cevap verdiğinizde ise göreceksiniz ki doğru yoldasınız.

2. İhtiyacınız olanı alın

Nesneler, bizi mutlu etmez. Başlangıçta bizi mutlu ediyor gibi gelebilirler fakat aslında işin özünün öyle olmadığını zamanla anlarsınız. Bir önceki maddede bahsettiğimi gibi hayatınızın karmaşıklığını azaltırsanız ve her seferinde tek bir iş yaparsanız, daha özgür ve rahat bir  hayat yaşadığınızı fark edeceksiniz. Bunun yanı sıra, daha fazla boş vaktinizin de olduğunu göreceksiniz.

Para eşittir mutluluk, mantalitesi tamamen yanlıştır. Para, daha çok ihtiyacınız olanı elde etmede kullandığınız bir araçtır. Hayatınızda , para bir amaç değil bir araç olmalıdır. Amacınız para olmamalı. Amacımız, mutlu olmak olmalı.

Eğer yaptığınız işi seviyorsanız mutlu olmanız fazla uzun sürmez. Sizi mutlu eden şeyleri düşünün;
spor, gün batımı, gün doğumu, dolunay, aşk, tutku… Düşündüğünüz şeylerin muhtemelen çoğu ücretsiz ya da pek pahalı olmayan şeylerdir. Daha fazlasını almak için beklemenin bir mânası olmadığını şimdi daha iyi anlıyorsunuzdur diye umuyorum.

 

 Ayrıca okuyun : 

 Kendime Sorduğumda Mutlu Olduğum 7 Soru 

 Hayallerinizi Genişletin 

 

3. Başkalarına yardım edin (Gönüllü işler yapın)

Ne derler bilirsiniz, “Eğer mutlu olmak istiyorsanız, başkalarını mutlu etmeye; eğer sefil olmak istiyorsanız kendinizi mutlu etmeye odaklanın.” 

Birbirimizden bağımsız olduğumuzu düşünürüz fakat gerçekte bu böyle değildir. Birbirine bağlı olan varlıklarız aslında. Eğer sizi bir çöle sadece Facebook ve bilgisayarınız olacak şekilde bıraksam, eninde sonunda oldukça yalnız ve gün geçtikçe de mutsuz hissedersiniz. Çünkü, birbirimize ihtiyaç duyarız.

Merhamet, başkalarını düşünme kaygısı veya insanlara yardım etmek bizde daha büyük bir amaçta birleştiriyormuş hissi uyandırır ve bunun karşılığı olarak da kendimizi daha iyi hissederiz.

Fazla değil, diğerlerini biraz daha umarsayın. Bir gecede hemen olmaz ama zamanla olacaktır, diye tahmin ediyorum. Düşüncelerinizi değiştirerek istediğiniz her şey olabilirsiniz. Fakat bunun biraz zaman gerektireceğini unutmayın. Amacınızı, daha fazla umursayan ve yardım eden birisi olarak ayarlayın. Böylelikle, zaman geçtikçe daha mutlu hissedeceğinizi fark edeceksiniz.


Paylaş :

Full Stack Developer · Yazılım Tutkunu · Fikir, kod ve teknoloji Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Bu yazı hakkındaki görüşünü benimle paylaşmaya ne dersin ?


Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum yap butonuna
  bastıktan sonra yorumunuz gönderilecektir. Yorumunuz incelenip onaylandıktan sonra diğer ziyaretçilerimiz tarafından da görünecektir. Lütfen, yorum yaparken saygı çerçevesinde ve hakaret etmeden yorum yapmaya özen gösteriniz.

Bu yorumu göndererek bu uyarıları okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.