Uygulama Geliştirmeye Nereden Başlamalı?

Uygulama Geliştirmeye Nereden Başlamalı?

Konu uygulama geliştirmeye gelince ilk olarak bilmeniz gereken iyi bir kod kadar iyi bir tasarımın uygulama geliştirme de önemli olduğudur.

İhtiyacınız olan tek şey sadece kodlamak için öğrenmeniz gereken dili bilmek ve resim ya da çalıştırmak için uygulama tasarımı da öyle. Bu ikisinin de bir arada olması gerekir. Bunlar aklınızda bulunsun, haydi öğrenmeniz gereken dilden başlayalım.

Java veya Javascript

Javascript, web için bir programlama dilidir fakat online bir uygulama geliştirecekseniz öğrenmeniz gereken bir dildir. Alternatif olarak, ilk başta Java’yı öğrenmek isteyebilirsiniz çünkü dünya çapında en çok kullanılan programlama dillerinden birisidir.
Java eğlenceli olduğu kadar can sıkıcı da olabiliyor. Eğer bulmaca çözmeyi veya hesaplama yapmayı seviyorsanız hiç sorun değil. Fakat, bazen bulmacayı çözmek oldukça zahmetli olabiliyor. Eğer, bulmacayı çözerseniz kodlamaya başlayabilirsiniz. Kodun temelini öğrenmek çok kolay, fakat yeni versiyonlara uyum sağlamak, değişime ayak uydurmak biraz zaman gerektirmektedir. Dili efektif olarak kullanmak için biraz azimli bir şekilde bazı kullanışlı fonksiyonları öğrenmeniz gerekebilir. Biraz zaman ve tecrübe ile oldukça fonksiyonel ve güzel bir kod yazabilirsiniz.

HTML ve CSS

Evet bu ikili de web için. Ve evet genellikle web sayfası tasarlama amacıyla kullanılırlar. Ancak, HTML5 her türden uygulama için kullanılabilir. Yeni versiyonlarla çok yönlü olarak çalışabilen en yeni dillerden bir tanesidir. CSS ve jQuery ise HTML’i tamamlayıcı konumdadırlar. Günümüzde CSS, neredeyse HTML için gereklidir diyebiliriz. CSS’i olmayan bir HTML kodu şu zamanlarda bulamazsınız. İkiside oldukça güçlü ve yüksek seviye dillerdir, fakat bunlarla bir uygulama yapamazsınız. Çünkü HTML ve CSS görsel kodlama içindir. Server taraflı olarak Java veya diğer diller kadar güçlü değillerdir.

Ruby on Rails ve Node.js

Ruby on Rails, oldukça nadir kullanılan bir dil. Node.js’de öyle. İkiside neredeyse eşit popülerliğe sahip diyebiliriz. Fakat birbirine benzeyen bu iki dilin de bir noktada ayrıldığı gerçek. Node.js, server taraflı Java uygulamaları yazmak içindir. Rails ise bazı kurallar gerektirir. Node daha açık ve kullanıcıya ilk andan itibaren kullanıcıya bir şeyler yapmasına izin verir.
Bu uygulamaları indirdikten sonra, Java kadar olmasada internet üzerinde hatrı sayılır kaynaklar ve bazı destekler mevcut. Günümüzde teknolojiler hiç olmadığı kadar hızlı geliştirilmektedir. Yeni versiyonlar çıkmak üzere. Özellikle fazla kullanan kitle var ise…

SQL

SQL, veritabanı dilidir ve veritabanı ile iletişim kurmak için bir standart denilebilir. Eğer oynunuz ya da uygulamanız oldukça büyük ise bir çok bilgi gerektirmektedir. Bu bilgileri saklamak ve kullanmak için kesinlikle veritabanına ihtiyaç duyarsınız.

Uygulamanız bundan dahasıdır !

Buraya kadar tamam. Şimdi uygulamanızın iyi kodlanması ama aynı zamanda iyi bir görünüme de sahip olmalıdır diye düşünüyorsunuz.
Kullanıcılarınızın standartlarına göre front-end uygulama geliştirme için resimlere ihtiyaç duyacaksınız. Bugün, insanlar en iyi görünen uygulamayı seçiyor. Hatta, uygulamanın logosu bile insanların uygulamayı indirmesi veya indirmemesi için büyük bir etken. Adobe programlarını veya başka bir şey kullanarak uygulamanızı güzelleştirmeniz gerekmektedir. Fakat, dünya çapında bakıldığında büyük olasılıkla grafik işleri için Photoshop yada Illustrator kullanılmıştır. Mac ya da PC fark etmeksizin bu programlar, tasarımlarınız için en iyiler arasındadır.

Son Dokunuşlar

Günün sonunda, uygulamanız tüm bu saydıklarımıza ihtiyaç duyacaktır. Genellikle de uygulamayı gerçekleştirebilmek için birden fazla kişiye ihtiyaç duyulur. Eğer, tek başınıza ya da basit bir uygulama geliştirmeyi düşünüyorsanız o zaman bu konuda sizin için bir problem yok diyebiliriz.
Fakat uygulamayı bitirmekle de iş bitmiyor. Güncelleme yapıp, var olan hataları da düzeltmek için çalışmalısınız. Özellikle yeterince test edilmemiş bir uygulama birçok çökme sorunu ile karşı karşıya gelebiliyor.
Hepinize iyi kodlamalar diliyorum. Hoşçakalın.


Paylaş :

Full Stack Developer · Yazılım Tutkunu · Fikir, kod ve teknoloji Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Bu yazı hakkındaki görüşünü benimle paylaşmaya ne dersin ?


Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum yap butonuna
  bastıktan sonra yorumunuz gönderilecektir. Yorumunuz incelenip onaylandıktan sonra diğer ziyaretçilerimiz tarafından da görünecektir. Lütfen, yorum yaparken saygı çerçevesinde ve hakaret etmeden yorum yapmaya özen gösteriniz.

Bu yorumu göndererek bu uyarıları okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.