Mac OS X El Capitan’ın Bilmeniz Gereken Gizli 8 Özelliği

Mac OS X El Capitan’ın Bilmeniz Gereken Gizli 8 Özelliği

 


OS X El Capitan(versiyon 10.11), Apple tarafından masaüstü işletim sistemi olan Mac işletim sisteminin 12. dağıtımıdır. 30 Eylül 2015 tarihinde yayınlandı. Bu versiyonla birlikte Apple, kullanıcı deneyimi ve performansa yoğunlaştı.

İşletim sisteminin bu versiyonunda, bilmek isteyeceğiniz ve işletim sisteminden %100 faydalanmak için bilmeniz gereken bazı özellikleri listeledim. İşte o özellikler :

1. Spotlight Aramaları Artık Daha Akıllı

El Capitan spotlight arama özelliği sayesinde aradığınız şeylere hızlıca erişmenize imkan sağlıyor. Diyelim ki spor haberi, video araması veya hisse senedi araştırması yapacaksınız. Tüm sonuçlar aşağı yukarı Spotlight kutusunda size sunuluyor. Ayrıca, arama kutusunun yeri de artık sabitlenmiş konumda değil. İstediğiniz yere sürükleyerek götürebilirsiniz. Spotlight arama özelliğini kullanmak için ekranın sağ üzerindeki arama ikonuna basarak kullanabilirsiniz. Kutuyu ve sonuçları istediğiniz yere sürükleyebilirsiniz.

2. Ortak Dilde Arama Yapmak

Diyelim ki geçen hafta bir döküman üzerinde çalıştınız ve ismini unuttunuz. Önemli değil. Dökümanları açın ve tarihe göre arayın. Ya da Spotlight arama kısmına “Geçen hafta çalıştığım dökümanlar” yazın. Böylelikle sonuç görünecektir. Ayrıca aramayı sesle de yapabilirsiniz. Sesle arama yapmak için FN tuşuna iki kez ard arda basmanız yeterli olacaktır.

3. Aynı Anda Birden Fazla Ekran

Aynı anda tam ekran olarak iki programı kullanabilir ve aralarında hızlıca geçiş yapabilirsiniz. Çalışan her uygulamanın varsayılan boyutu ekranın yarısı olarak ayarlanmıştır fakat dilerseniz bunu değiştirebilirsiniz.
Pencerelerden istediğiniz bir tanesinin sol üstte bulunan yeşil ikona basılı tutun. Sonra pencerenin şekli değişecek ve sürüklenmeye hazır bir hale gelecektir. Bundan sonra ise, ekranın en üstüne sürükleyin. Otomatik olarak iki program da ekrana sığdırılacak şekilde ayarlanacaktır. Böylelikle ikisine de aynı anda erişip işlem yapabilirsiniz.

4. İmlecin Konumunu Bulma

Bazen öyle oluyor ki imleci bulamayabiliyoruz. El Capitan, bu probleme bir çözüm getirmiş. Farenizi ekranda hızlıca rastgele olarak hareket ettirin. Bir süre sonra farenin boyutu büyüyecektir. Böylelikle fare imlecinin yerini öğrenebilirsiniz.

5. Mail İyileştirmeleri

Tam ekran moduna geçildiğinde, Mail programında birçok yenilik mevcut. Tam ekranda mail gönderirken, diğer maile ya da gelen kutusuna tıklayıp metin kopyalamanıza ya da birinden gelen bir eki sürükle bırak ile ekleyebilme gibi birçok yenilik eklenmiş durumda.
Eğer telefon numarası içeren bir ya da bir etkinliğe davetiye içeren mail gelirse, mailin üst tarafında bulunan araç kutusuyla ilgili maildeki bilgi Takvim ve Kişiler uygulamalarına eklenebiliyor. Ya da bir maili okurken, sağa doğru kaydırdığınız da Okunmadı Olarak İşaretle ya da sola doğru kaydırdığınızda Sil seçeneklerini görebilirsiniz.

6. Fotoğraflar İyileştirmesi

El Capitan, üçüncü taraf bir uygulama olan Fotoğraflar programıyla geliyor. App Store üzerinde bulunan fotoğraf düzenleme programları da Fotoğraflar ile kendi araçlarını paylaşıyor. Böylelikle Fotoğraflar uygulamasından çıkmadan fotoğraf düzenleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle Fotoğraflar uygulamasındaki “Daha Fazla” butonuyla, üçüncü taraf yazılımlardan hangisinin desteklendiğini görebilirsiniz.

7. Safari

Safari tarayıcısının geliştirmelerden bir tanesi de Sabitlenmiş Siteler özelliğidir. Bu özellik sayesinde sıkça ziyaret edilen siteler sol taraftaki Tab Menüde gözükmektedir. Bir websitesi sabitlendiği zaman arka planda güncellenmekte ve bundan dolayıdır ki ne zaman ziyaret ederseniz edin, en güncel bilgiyi edinebilirsiniz. Facebook , Gmail , Twitter gibi sıklıkla kullanılan siteler için bu özellik oldukça faydalı olacaktır.

8. Disk Utility

El Capitan ile, disk özellikleri geniş olarak ele alınmış ve daha kullanışlı hâle getirilmeye çalışılmış. Böylelikle daha önce olmadığı kadar güzel görünüyor. Disk özellikleri için birçok seçenek ve izinleri tamir et gibi yeni özellikleri de göreceksiniz.
Sorulduğunda şifreyi girin. Disk üzerinde herhangi bir hata var ise size haber veriliyor ve eğer mümkünse onarılma işlemi gerçekleştiriliyor. Disk seçenekleri, hiç şüphesiz disk hatalarını düzeltmek için sıkça kullanılan araçlardan bir tanesi. Eğer, kendi varsayılan uygulamasıyla disk hataları düzeltilemiyorsa o zaman üçüncü taraf yazılımlar ile çözüm aranmaya devam edilir.
Şüphesiz bu özellikler ile El Capitan artık daha güçlü ve yeni özellikleri denemelisiniz. Bu özellikleri kullanmaya alıştığınızda ise vazgeçemeyeceksiniz.


Paylaş :

Full Stack Developer · Yazılım Tutkunu · Fikir, kod ve teknoloji Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Bu yazı hakkındaki görüşünü benimle paylaşmaya ne dersin ?


Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum yap butonuna
  bastıktan sonra yorumunuz gönderilecektir. Yorumunuz incelenip onaylandıktan sonra diğer ziyaretçilerimiz tarafından da görünecektir. Lütfen, yorum yaparken saygı çerçevesinde ve hakaret etmeden yorum yapmaya özen gösteriniz.

Bu yorumu göndererek bu uyarıları okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.