Blogunuzun Web Bildirimlerini 5 Dakikada Aktif Edin

Blogunuzun Web Bildirimlerini 5 Dakikada Aktif Edin

Review of: PushEngage
Software by PushEngage:
PushEngage

Reviewed by:
Rating:
4
On 01/29/2017
Last modified:02/05/2017

Summary:

Web bildirimi göndermek için oldukça hızlı ve kullanışlı bir platform. 2,500 aboneye kadar ücretsiz oluşu da ekstra bir güzelliği diyebilirim.

Bu yazımda, blogunuz için web bildirimleri(push notification) 5 dakikada nasıl aktif edebileceğinizi anlatacağım.

 

 Akıllı bir telefonunuz varsa, kullandığınız uygulamaların size bildirim gönderdiğine zaten şahit olmuşsunuzdur. Birazdan anlatacağım metot da buna benzer bir şekilde çalışmaktadır.

 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bloglar için teknolojik yeni çözümler de ortaya çıkmaya devam ediyor . Geldiğimiz noktada bloglar için daha fazla kullanıcıya erişmek için web bildirimleri olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir konu haline gelmiştir.

 

Öncelikle bu yazımda PushEngage’i kullanacağımız için biraz bundan bahsetmek istiyorum. PushEngage, Chrome ve Firefox için mobil ve masaüstü tarayıcılarını kullananlara web bildirimleri gönderme imkanı sunan bir platformdur. Şimdilik Chrome ve Firefox tarayıcısı için çalışıyor fakat yakın zamanda Safari için de çalışacağı firma tarafından söyleniyor. Pushengage 2,500 kullanıcıya kadar ücretsiz olarak web bildirim gönderme hizmeti vermektedir. Bu da küçük ve orta büyüklükteki bloglar için oldukça ideal bir rakam.

 

Lafı daha fazla uzatmadan kurulum adımlarına geçelim.

 

Siteye Kaydolun

PushEngage platformununun sitesine giderek kaydolmanız gerekmektedir. Bunun için aşağıda gördüğünüz formu site üzerinden doldurmanız gerekiyor. Sırasıyla, website adresinizi, mailinizi ve bildirimlerin size gönderilmesi için kurulacak alt alan adının ne olacağını seçiyorsunuz. Site isminiz ile aynı ismi kullanabilirsiniz. Son olarak da şifrenizi belirliyorsunuz. Bu şifreyi kullanarak yönetim paneline girip birkaç düzenleme daha yapmamız gerekmektedir.

 

Websitesi ayarlarınızı yapın.

 

Websitesine üyelik oluşturduktan sonra Settings > Installation Settings adımlarını takip ederek kurulum adımına geçiyoruz. Burada öncelikle web siteniz ile ilgili bildirimlere abone olanlar tarafından görünecek ayarları yapmamız gerekiyor. Bu kısım bizim için önemli. Aşağıda benim yaptığım bir örneği görebilirsiniz. Bu kısım, önemli olduğundan kesinlikle yapılması gerekiyor.

 

Daha sonra ise yönetim panelindeyken, sol taraftan Settings ->Subscription Dialogbox Settings kısmına geliyoruz ve burada bildirimlerimizin şeklinin nasıl olacağını seçiyoruz.

 

Bu kısma geldiğimizde yukarıdaki gibi bir alan karşılıyor bizi. Buradaki alanları da kendinize göre doldurduktan sonra. Geriye yapılacak birkaç şey daha kaldı.

NOT : Eğer HTTPS bir websiteniz var ise tarayıcınızın bildirimler için varsayılan olarak belirlediği tipte görünecektir.

 

 • Javascript Kodlarını Ekleyerek Canlı Olarak Bildirim Göndermeye Başlıyoruz

Bu adımda, bildirimlerin çalışması için gerekli javascript kodlarını sunucumuza yerleştirmemiz gerekiyor.

 1.  HTTP Siteler için :

Eğer  WordPress Eklentisi Kullanıyorsanızburadan eklentiyi indirin ve sonraki adıma geçin. Eklenti gerekli javascript kodunu header dosyanıza otomatik olarak eklemektedir. Eklentiyi aktifleştirmek için Settings > Get API Key kısmına gidin ve API anahtarınızı oluşturun  ve eklentiyi aktifleştirmek için bu anahtar kodu kullanın.

 

Diğerleri için – 2 satırlık javascript kodunu websitenizin header kısmına ekleyiniz. Settings > Installation Settings kısmına ilerleyerek, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi sizin için verilmiş kodu bulacaksınız. Bu kodu websitenizin header kısmına ekleyiniz.

 1.  HTTPS Siteler için :

Eğer WordPress Eklentisi kullanıyorsanız – eklentiyi yükleyin ve aldığınız API anahtarı ile aktif edin. Eklentiyi kurduktan sonra header kısmına gerekli kod otomatik olarak eklenti tarafından eklenecektir.

 

Şimdi ise, Settings > Installation Settings kısmına giderek. Download Package Files butonuna tıklayarak, websiteniz için gerekli olan dosyaları indirin. İndirilen dosya içerisinde manifest.json ve service-worker.js şeklinde iki adet dosya bulunacaktır. Bu dosyaları https://www.siteadiniz.com/manifest.json and https://www.siteadiniz.com/service-worker.js olacak şekilde websitenizin ana dizinine atınız.

 

Diğerleri için –

 1. Settings> Installation Settings kısmına giderek 2 satır javascript kodunu websitenizin header ya da bildirimlerin gözükmesini istediğiniz kısmına ekleyiniz.
 2. Şimdi, ise Download Package Files diyerek websitemiz için sunulmuş dosyalarımızı indiriyoruz. İndirdiğimiz dosyanının içinden manifest.json and service-worker.js isminde iki adet dosya bulunmaktadır. Bu dosyaları https://www.siteadiniz.com/manifest.json and https://www.siteadiniz.com/service-worker.js olacak şekilde ana dizininize atınız.

 

İşlem Tamam. Artık websiteniz bildirim göndermeye hazır durumdadır. Çalışıp çalışmadığını test etmek için önce abone olup sonra kendinize test bildirim mesajı gönderebilirsiniz.

Son olarak da WordPress için eklenti kullananlar yeni yazı eklerken aşağıdaki gibi bir alan göreceklerdir. Buradan Send PushEngage notification kısmını seçerek, yazıyı yayımladığınızda kullanıcılara bildirim gitmesini sağlayabilirsiniz.

 

 

Herhangi bir sorunuz varsa aşağıdaki yorum kısmından sormaktan çekinmeyin.


Paylaş :

Full Stack Developer · Yazılım Tutkunu · Fikir, kod ve teknoloji Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Yorumlar (4)

 • üstad bilgiayarda bildirim geliyor ama cep telefonuna gelmiyor yardımcı olabilirmisin ..

  • Teşekkürler. İşinize yaradıysa ne güzel, paylaşmayı unutmayalım.


  Bu yazı hakkındaki görüşünü benimle paylaşmaya ne dersin ?


  Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

  Yorum yap butonuna
   bastıktan sonra yorumunuz gönderilecektir. Yorumunuz incelenip onaylandıktan sonra diğer ziyaretçilerimiz tarafından da görünecektir. Lütfen, yorum yaparken saygı çerçevesinde ve hakaret etmeden yorum yapmaya özen gösteriniz.

  Bu yorumu göndererek bu uyarıları okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.