Node.js Nedir ve Nasıl Kurulur?

Node.js Nedir ve Nasıl Kurulur?

Node.js Javascript tabanlı Chrome V8 JavaScript motorunu kullanan bir programlama dilidir. Node.js olay tabanlı(event-based), engellemeden(non-blocking) çalışan hafif ve etkili bir programlama dilidir. Ayrıca, Node.js paket yöneticisi npm ile sunduğu paketlerle de dünya üzerindeki en geniş kütüphane ekosistemine sahip bir platformdur diyebiliriz.

 

Daha önceki yazımda MEAN Yığını ile LAMP Yığınını kıyaslamıştım. Bu yazımda da MEAN yığınını önemli bir üyesi olan Node.js’den bahsedeceğim.

 

Yukarıdaki paragrafta biraz bahsettim fakat aslında nedir bu Node.js ?

  • Bilgisayar/server üzerinde Javascript çalıştırmaya imkan sunan bir platform
  • Dosya okuma,silme ve güncelleme işlemleri
  • Veritabanı ile kolayca iletişim kurma becerisi

Tüm bunların yanı sıra tabii ki bir sunucudan ne bekliyorsanız onları da sunmaktadır.

Neden Popüler

 

Peki node.js’in bu kadar popüler olmasının sebebi nedir ?

  • Javascript dilinde olması : En önemli sebeplerden birisi javascript kullanılıyor olması. Server tarafında Javascript kullanıyor olması çoğu programcı için farklı bir dil öğrenmeden geliştirme kısmına geçme imkanı sunarak zaman kazandırıyor.
  • Çok hızlı : Chrome’un V8 moturunu kullanıyor non-blocking çalışıyor.
  • Paket yöneticisi : Açık kaynaklı bir çok paket ve kütüphane sunması (npm).
  • Anlık mesajlaşma gibi gerçek zamanlı birçok alan için uygun olduğundan.

 

Node.js Kurulum

Öncelikle Node.js öğrenmek istiyorsanız bazı temel bilgileri edinmeniz gerekiyor. Bunlar da HTML ve Javascript. Bu ikisinde temel seviyede değilseniz öncelikle bunlara bir göz atmanız gerekiyor. Çünkü Node.js javascript tabanlı ve web geliştiriyorsak HTML bilmeden bunu nasıl yapabiliriz ?

 

Eğer bu ikisini bildiğinizi varsayarsak, kuruluma geçebiliriz. Kurulum kısmında çok zor bir şey yok zaten, o yüzden fazla uzatmayacağım. Çok fazla konfigürasyon yapmanız gerekmiyor.

 

Öncelikle buradaki websitesine gidip kendi işletim sisteminize uygun olanı indirmeniz gerek. Zaten otomatik olarak sizin işletim sisteminize uygun olanı sunuyor. Yine de ne olur ne olmaz diye kontrol edin. Sonrasında karşınıza iki seçenek geliyor. vx.x.x LTS ve vx.x.x Current. Bu iki seçenekten LTS olanını indirmenizde fayda vur çünkü bu versiyon en son kararlı versiyon olarak sunuluyor. Diğer seçenek ise en son çıkan özellikleri kapsamakta fakat kararlı bir versiyon olmadığı için bazı sorunlar olabilir. O yüzden kararlı versiyonu indirin.

 

İndirdiğiniz dosyayı açın ve İleri-İleri diyip devam edin. Dediğim gibi kurulum aşamasında konfigürasyona gerek yok. Kurulum bitti !

 

Peki, node.js’i gerçekten bilgisayarıma kurduğumu nasıl anlarım diyorsanız aşağıdaki komutları, terminal ekranınızdan çalıştırın.


node -v

ya da


node --version

Eğer aşağıdaki gibi bir sonuç alıyorsanız. Kurulum başarılı demektir. Artık geliştirme kısmına geçebilirsiniz.

Nodejs Javascript tabanlı olduğu için geliştirme yapmak için herhangi bir metin editörü işinizi görecektir. Ben genellikle, javascript geliştirirken Atom kullanıyorum. Hem açık kaynaklı hem de sunduğu paket yöneticisi ile istediğiniz kadar özelleştirmeniz mümkün. Eğer geliştirme için Atom kullanacak var ise onlara bir tavsiyem de platformio-ide-terminal paketini kurmaları olacaktır. Çünkü bu atom editör içerisinden komut yazmanıza imkan sunuyor ki bunu nodejs geliştirirken sürekli yapıyoruz.

Kurulum ortamımız da hazırsa ilk uygulamamızı geliştirelim o zaman. Öncelikle bir js uzantılı bir dosya oluşturun(hello-world.js , app.js , index.js gibi).


console.log('Hello world!');

Bundan sonra da terminal ekranından aşağıdaki komutu yürüterek uygulamanızı çalıştırabilirsiniz.


node dosya-adi.js

Daha sonra uygulamızın çıktısını göreceksiniz. Benim ekran çıktım aşağıdaki gibi :

 

Bir başka yazıda görüşmek üzere. İyi kodlamalar…


Paylaş :

Full Stack Developer · Yazılım Tutkunu · Fikir, kod ve teknoloji Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Bu yazı hakkındaki görüşünü benimle paylaşmaya ne dersin ?


Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum yap butonuna
  bastıktan sonra yorumunuz gönderilecektir. Yorumunuz incelenip onaylandıktan sonra diğer ziyaretçilerimiz tarafından da görünecektir. Lütfen, yorum yaparken saygı çerçevesinde ve hakaret etmeden yorum yapmaya özen gösteriniz.

Bu yorumu göndererek bu uyarıları okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.